Nowoczesny kontener handlowy – czy da się go postawić w kilka tygodni?

07-09-2019, 19:49

Żyjemy w świecie, w którym szybkość stała się synonimem nowoczesności. Mamy coraz szybszy internet, szybsze komputery i smartfony, podróżowanie na wielkie odległości nigdy nie było tak proste dzięki szybkim kolejom i samolotom odrzutowym. Również budowlańcy „ściągają się” na coraz wyższe wieżowce i szersze autostrady. Pomimo wszechobecnego przyspieszenia budowa wciąż kojarzy nam się jednak z dość długim procesem liczonym w miesiącach, a nawet latach. Czasami potrzebujemy jednak rozwiązania, które dostępne jest tu i teraz, a nie w odległej czasowo perspektywie.

kontener handlowy

W branży budowlanej takie rozwiązania może zaproponować nam budownictwo modułowe, które oparte jest na szybkiej dostawie gotowych segmentów tworzących skończoną budowlę. Izolowane kontenery mieszczą się w ramach definicji budownictwa modułowego, a jednym z ich rodzajów są kontenery handlowe. W poniższym artykule przedstawimy jakie są zalety stosowania kontenerów, kilka pomysłów jak można je wykorzystać we własnym biznesie oraz na co zwrócić uwagę przygotowując się do takiej inwestycji.

Kontener handlowy – jak jest zbudowany i jakie są jego zalety w stosunku do tradycyjnych budynków

Kontenery handlowe stanowią jeden z wielu rodzajów kontenerów izolowanych, które są specjalnie zaprojektowane do przebywania w nich ludzi. Wśród tej grupy oprócz najbardziej popularnego określenia – kontenery biurowe możemy się również spotkać na przykład z kontenerami socjalnymi, mieszkalnymi, czy sanitarnymi. Jak łatwo się domyślić nazwa wiąże się z funkcją jaką będzie pełnił dany rodzaj kontenera. I chociaż kontenery handlowe najczęściej będą wiązane po prostu z pomieszczeniem sprzedaży, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykorzystywać je do innych funkcji.

Co wyróżnia kontenery handlowe od innych kontenerów? Przede wszystkim duże przeszklone powierzchnie na wzór witryn sklepowych oraz ozdobna dodatkowa elewacja często maskująca konstrukcję nośną i sprawiająca, że nie przypominają one wyglądem innych kontenerów. Kontenery handlowe podobnie jednak jak pozostałe kontenery, zbudowane są na bazie stalowej ramy najczęściej o wymiarach 6 x 2,5 metra (chociaż niektóre firmy, jak na przykład ANGA, oferują również inne nietypowe wymiary kontenerów handlowych, proszę sprawdzić https://www.anga.pl/oferta-sprzedazy/kontenery-handlowe). Dzięki takim wymiarom moduły można w łatwy sposób transportować za pomocą samochodów ciężarowych w dowolne miejsce, a po połączeniu w zestaw uzyskiwać powierzchnie o niemal dowolnej wielkości. Mobilność to pierwsza zaleta kontenerów, a jakie są pozostałe? Wymieńmy kilka z nich:

  • kilkukrotnie niższe koszty w stosunku do tradycyjnej budowli
  • zastosowanie nowoczesnych materiałów pozwala na uzyskanie atrakcyjnego wyglądu, a także izolacyjności na poziomie tradycyjnego budynku
  • możliwość dowolnej konfiguracji
  • łatwość rozbudowy lub modyfikacji już istniejących kontenerów
  • możliwość łatwego przeniesienia budowli w inne miejsce
  • bardzo krótki czas dostawy wynoszący zazwyczaj kilka do kilkunastu tygodni

W ostatnim podpunkcie odpowiedzieliśmy na pytanie zawarte w tytule artykułu. Tak, obiekt handlowy zbudowany z kontenerów może zostać oddany do użytku w ciągu zaledwie kilku tygodni od momentu rozpoczęcia prac projektowych. Jak te zalety wykorzystać we własnym biznesie?

Pomysły na wykorzystanie kontenerów handlowych

Załóżmy, że dopiero rozpoczynamy naszą działalność i nie chcemy na początku angażować znacznych środków finansowych, a potrzebujemy miejsce, w którym moglibyśmy sprzedawać nasz produkt, czy usługi. Dodatkowo chcielibyśmy jak najszybciej uruchomić naszą placówkę. Wszystkie wymienione w poprzedniej sekcji zalety kontenerów wpisują się doskonale w ten scenariusz.

Inny przykład – nasza firma przeżywa dynamiczny rozwój i pilnie potrzebujemy nowej dodatkowej przestrzeni. Zamiast czasochłonnej i kosztownej rozbudowy istniejącego budynku możemy szybko i łatwo „dostawić” obiekt kontenerowy, który spełni swoje zadanie w okresie boomu.

A co jeśli chcielibyśmy stworzyć na potrzeby promocji naszego produktu placówkę, z którą będzie można podróżować po różnych częściach kraju, odwiedzać targi lub imprezy plenerowe? Dzięki mobilności i możliwości atrakcyjnej aranżacji kontenery handlowe pozwolą nam w łatwy sposób zrealizować ten pomysł.

Podsumowując kontenery znajdą zastosowanie w bardzo różnych sytuacjach i tylko od naszej kreatywności będzie zależało w jaki sposób wykorzystamy ich potencjał. Jeśli zdecydowaliśmy się na inwestycję opartą o kontenery powinniśmy wiedzieć co nieco jak się do tego przygotować, o czym w następnym akapicie.

Rozpoczynamy inwestycję z wykorzystaniem kontenerów

Pierwszym etapem, od którego należy rozpocząć proces stawiania kontenerów jest określenie naszych potrzeb. Musimy się zastanowić jak duży obiekt będzie spełniał nasze wymagania, w jakie pomieszczenia musi być wyposażony i jaki standard wykończenia nas interesuje. Zawsze możemy zwrócić się z prośbą o pomoc do producenta kontenerów, który zazwyczaj posiada zespół konstruktorów i na podstawie naszego pomysłu będzie w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Kontenery to konstrukcje lekkie, które nie są na stałe związane z gruntem, nie wymagają więc przygotowania fundamentów jak dla tradycyjnego budynku. Z reguły wystarczają rozmieszczone w kilku miejscach podparcia punktowe stopy fundamentowe lub nawet zwykłe bloczki betonowe. Po przygotowaniu posadowienia i doprowadzeniu mediów (woda, prąd) jesteśmy gotowi na przyjęcie na naszą działkę kontenerów. Kontenery przyjeżdżają na samochodach ciężarowych musimy więc pamiętać, żeby zapewnić odpowiedni dojazd w miejsce rozładunku. Poniżej przykładowy film jak wygląda dostawa i montaż trzech kontenerów handlowych.

Jak widać całość prac przy niewielkim obiekcie może zamknąć się w ciągu jednego dnia. Uzyskujemy gotowy do użytkowania obiekt, który w zasadzie pozostaje umeblować i możemy rozpoczynać naszą działalność.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag kontenery handlowetag komunikat firmy
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.