Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowoczesne domy - co nas czeka w najbliższych latach?

19-09-2016, 05:52

Czy domy budowane za kilkadziesiąt lat będą bardzo różniły się od tych, w których mieszkamy teraz? Czy będą całkowicie sterowane przez komputer? Architekci i specjaliści od technologii twierdzą, że z biegiem lat powstanie wiele tak zwanych inteligentnych domów. I wcale nie jest to marzenie o odległej przyszłości. Inteligentne domy istnieją już dziś!

BMS
Inteligentny budynek (BMS - Building Management System) to ogólna nazwa dla systemu sterującego. Wyposażony jest w szereg różnych czujników, które mają kontrolować między innymi temperaturę, oświetlenie czy obecność osób w pomieszczeniu. Największą zaletą BMS jest możliwość uczenia się nawyków mieszkańca domu. Gaszenie i zapalanie światła klaśnięciem to już przeżytek. System jest w stanie dostosować się do naszych potrzeb i nie tylko gasić światło w porze, która najbardziej nam odpowiada, ale również dostosować intensywność oświetlenia do warunków pogodowych czy naszych osobistych preferencji.

PRZYJAZNY DLA ŚRODOWISKA
Ogromną zaletą inteligentnych budynków jest także możliwość przejścia w tryb ECO. Po wyjściu z domu światło się wyłączy, temperatura obniży, a wentylacja zacznie zużywać mniej energii. W ten sposób nie tylko zmniejszymy miesięczne opłaty, ale także przyczynimy się do ochrony środowiska.

BEZPIECZEŃSTWO NA WYSOKIM POZIOMIE
W zamożnych dzielnicach Stanów Zjednoczonych domów wcale nie otwiera się kluczami. Zamiast tego wystarczy iPhone, który umożliwia dostanie się na posesję. Tak samo funkcjonuje automatyka do bram. Istnieje nawet możliwość rozpoznawania samochodów. Kiedy znajdą się przed posesją, uruchamiają napędy do bram. Niepotrzebne są już piloty. Oprócz tego bardzo popularny staje się domofon, który po wykryciu ruchu przy bramie czy drzwiach wejściowych włącza kamerę i przesyła obraz na urządzenie mobilne właściciela domu. Dzięki temu nikt nie może niezauważenie przejść przez bramę, a każda osoba, która spędza podejrzanie dużo czasu w pobliżu drzwi wejściowych, na pewno zostanie zauważona. To jednak nie koniec nowoczesnych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. W inteligentnych domach możliwa jest instalacja alarmu rozpoznającego twarz, źrenicę czy odciski palców, czyli systemu, jaki do tej pory znany był raczej z filmów szpiegowskich, niż z życia codziennego.

ŻYCIE W LUKSUSACH
BMS to oczywiście nie tylko bezpieczeństwo czy ekologiczne zużycie energii. To przede wszystkim komfort. Możemy nauczyć system, jaką muzykę preferujemy, jakie filmy najchętniej oglądamy albo o której godzinie zazwyczaj pijemy kawę. Możliwe jest także sterowanie większością urządzeń w domu za pomocą telefonu komórkowego. Jeśli kupimy specjalny ekspres, jeszcze siedząc w łóżku możemy ustalić, jak dużo kawy chcemy zaparzyć i jak bardzo ma być intensywna. Ekspres sam się włączy, zrobi wszystko za nas, a wtedy pozostaje już tylko pójść do kuchni po filiżankę z gotowym espresso czy cappuccino.

Rozwój technologii umożliwia nam zamieszkanie w domach, jakie do tej pory znaliśmy tylko z filmów. To, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, teraz staje się rzeczywistością. Z pewnością z upływem lat technologia jeszcze bardziej się rozwinie i możliwe będzie wyposażenie BMS w kolejne niezwykłe funkcje. Nie trzeba jednak czekać – w „domu z przyszłości” można zamieszkać od zaraz.

Konsultacja: http://dragon-bram.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik







fot. Freepik



fot. Freepik