Nokia przesypia rewolucję w smartfonach

GazetaPrawna.pl 19-06-2010, 09:26

Kiedy Apple uwija się jak w ukropie, aby sprostać zapotrzebowaniu na ostatnią wersję iPhone’a, Nokia wciąż ociąga się z dostawą na rynek jedynego modelu, z którym mogłaby konkurować z amerykańskim producentem.

Fiński koncern dopiero zapowiedział inaugurację aparatu N8 ze swej najwyższej półki wyposażonego w zmodernizowany system operacyjny Symbian 3. Tymczasem nowy iPhone 4 schodzi z wirtualnych półek jak świeże bułeczki przy wstępnych zamówieniach rzędu 600 tys. sztuk. Inni sprzedawcy oferują modele z Androidem, systemem operacyjnym Google’a.

- Rewolucja w smartfonach zaczęła się, ale Nokia jest nieobecna – ocenia Helena Nordman-Knutson, analityk firmy Oehman ze Sztokholmu (...)

Inwestorzy już ukarali Nokię, przeceniając akcję spółki o 9 proc. do 7,22 euro za akcję, czyli do najniższego poziomu od 9 marca 2009 roku. Wartość rynkowa fińskiej firmy wyniosła 27 mld euro (33,3 mld dolarów), czyli poniżej wyceny Research In Motion, producenta BlackBerry, i wielokrotnie mniej od Apple, którego wartość wynosi 240 mld dolarów.

W pierwszym kwartale Nokia utrzymała 41-proc. udział w rynku smartfonów dzięki wprowadzeniu tańszych modeli i obniżce cen. Ale obecnie firma sądzi, że jej udział pod koniec roku spadnie. Podobnie jest z systemem operacyjnym Symbian, którego udział w pierwszym kwartale spadł do 44,3 proc. wobec 48,8 proc. przed rokiem, a Symbian jest stosowany także w telefonach Samsunga i Sony Ericssona. Tymczasem udział iPhone’a w całym rynku wzrósł z 10,5 proc. do 15,4 proc., a Androidu poszybował z 1,6 proc. do 9,6 proc.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nokia przesypia rewolucję w smartphonach

Bloomberg

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy