Nokia pracuje nad nowym systemem operacyjnym

29-09-2011, 07:10

Ma on być przeznaczony dla zwykłych telefonów komórkowych. Dla smartfonów szykowany jest bowiem Windows Phone 7. Czy to jednak krok w dobrym kierunku?

Ze sporą niecierpliwości oczekiwana jest premiera pierwszych smartfonów Nokii z systemem operacyjnym Windows Phone 7. Oprócz decydentów w Espoo i Redmond nowe urządzenia chcieliby zobaczyć także inwestorzy, posiadający akcje obu firm, a zwłaszcza tej pierwszej. Dla Nokii rok 2011 jest mało udany. Wystarczy przypomnieć ogromny spadek udziałów firmy na rynku smartfonów, utratę pozycji lidera na rzecz Samsunga i Apple'a, a także pół miliarda euro straty netto w drugim kwartale br.

Czytaj także: Polkomtel i Nokia: Ratingi w dół

Sonda
Czy Nokia powinna brać się za tworzenie systemów operacyjnych?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Spadek sprzedaży telefonów wynika po części z faktu, że klienci czekają już na przejście na nowy system operacyjny, spodziewając się, że będzie on lepszy od Symbiana. Niezrażona brakiem sukcesu swojego systemu na rynku smartfonów, firma chce stworzyć zupełnie nowe oprogramowanie dla zwykłych telefonów komórkowych. Informację taką podaje agencja Reuters za The Wall Street Journal.

Wygląda na to, że część programistów skierowana została do prac nad nowym systemem, którego obecna nazwa brzmi Meltemi. Ma on być oparty o Linuksa. Pytanie tylko, czy krok ten ma sens. Konsumenci wyraźnie odchodzą od zwykłych komórek na rzecz smartfonów. Te pierwsze sprzedają się dobrze głównie w krajach rozwijających. Potencjał tych krajów jest bardzo duży, jednak trudno tylko na nich budować globalną strategię.

Przed Stephenem Elopem, dyrektorem generalnym Nokii, na pewno jeszcze wiele trudnych decyzji. Chyba że po roku urzędowania zostanie odwołany, jak Leo Apotheker z Hewletta-Packarda. Różnica jest tylko taka, że fińska firma jest w znacznie gorszej kondycji i sytuacji.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy