Nokia i Intel umieszczą HSDPA w notebookach

14-10-2006, 00:37

Opracowany przez firmę Nokia moduł łączności HSDPA do komputerów przenośnych będzie oferowany przez firmę Intel Corporation producentom urządzeń w ramach platformy mobilnej kolejnej generacji Intel Centrino Duo. Moduł Nokii ma być wbudowany w wielu rodzajach notebooków.

Połączenie w komputerach przenośnych rozwiązania łączności komórkowej HSDPA z innymi technologiami bezprzewodowymi umożliwi użytkownikom łatwy wybór łączności radiowej i bezproblemowe łączenie się z sieciami bezprzewodowymi. Notebooki z możliwością wielodostępu radiowego otwierają również przed operatorami nowe możliwości oferowania innowacyjnych i łatwo dostępnych rozwiązań mobilnych.

- Ta współpraca to dobra wiadomość dla użytkowników notebooków, ponieważ technologia komórkowa gwarantuje użytkownikom komputerów i innych urządzeń przenośnych najlepszą łączność oraz mobilność. - uważa Heikki Tenhunen, szef programu modułów łączności dla biznesu w firmie Nokia.

3G (HSDPA określa się czasem terminem 3.5G) jest obecnie najszybszą (o przepustowości do 8-10 Mbit/s) bezprzewodową technologią szerokopasmową, dostępną w wielu krajach i na różnych kontynentach. Zdaniem przedstawicieli Nokii, w przyszłości będzie to jedna z bardziej popularnych opcji bezprzewodowej łączności szerokopasmowej wśród użytkowników komputerów przenośnych.

Moduł HSDPA, którego producentem będzie firma Nokia, uzupełni ofertę rozwiązań Wi-Fi i WiMAX firmy Intel montowaną w nowoczesnych notebookach. Intel będzie odpowiadać za projekt platformy, oprogramowanie, integrację i pomoc techniczną, a także sprzedaż i marketing. Z kolei do Nokii, oprócz produkcji, będzie także należało nawiązywanie kontaktów z operatorami sieci komórkowych.

W Polsce, już kilka miesięcy temu, sieci Era oraz Orange zapowiedziały oparcie dotychczasowych sieci UMTS na technologii HSDPA. By móc korzystać z takiego szybkiego, bezprzewodowego internetu niezbędna jest specjalna karta obsługująca HSDPA. Polscy operatorzy już oferują je w sprzedaży. Dzięki propozycji Nokii, możliwe, że już wkrótce notebooki będą standardowo wyposażone w tego typu moduły, tak jak teraz w karty sieciowe, czy moduły Wi-Fi, co będzie rozwiązaniem nie tylko bardziej praktycznym ale i zapewne tańszym.

Źródło: Nokia
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag UMTStag Nokiatag Inteltag HSDPAtag 5Gtag 3Gtag 3.5G
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy