Pierwsze certyfikaty mające wspierać operatorów w działaniach na rzecz podnoszenia jakości i bezpieczeństwa usług telekomunikacyjnych przyznał Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zaświadczenie w kategorii Bezpieczny Telefon otrzymała polska komórka dla dzieci w wieku 4-8 lat - Fonek.
reklama
Realizując Program "Certyfikat UKE", Urząd chce zwrócić uwagę wszystkich użytkowników na problem związany z ich bezpieczeństwem w sieci. Program skierowany jest przede wszystkim do operatorów telekomunikacyjnych i dostawców internetu. Urząd zdecydował się wyjść poza ten katalog w przypadku Fonka.
Obsługa Fonka jest maksymalnie uproszczona. Telefon jest wyposażony w cztery przyciski, których naciśnięcie łączy z zaprogramowanymi numerami telefonów. Cechą charakterystyczną jest środkowy przycisk S.O.S., za pomocą którego dziecko może błyskawicznie nawiązać połączenie w sytuacji awaryjnej.
Fonek ma polskie menu i może pracować w 2 trybach: RODZIC (aktywowanie wszystkich funkcji telefonu) lub DZIECKO (realizowanie wszystkich aktywnych funkcji i restrykcji). To rodzic decyduje o wszelkich ustawieniach telefonu, a tym samym ma olbrzymi wpływ na możliwości samego telefonu. Unikalną funkcją Fonka jest fakt, iż połączenie z dzieckiem uzyskają tylko te numery telefonów, które znajdują się w książce telefonicznej. Połączenia z numerów spoza książki telefonicznej zostaną odrzucone.
- Problemem, który należy wskazać jest dostępność wszystkich usług, w tym płatnych konkursów przeznaczonych dla osób dorosłych, w których biorą mniej lub bardziej świadomie dzieci. Oferty handlowe usług (typu wróżby, randki czy konkursów z atrakcyjnymi nagrodami) kierowane są do odbiorcy w postaci pytania typu: "Czy wiesz, że…?" itp. Większość dzieci automatycznie odpowiada na zadane pytanie – mówi Tomasz Hupało z UKE.
Przedstawiciel UKE dodaje, że producenci telefonów, dodając do nich coraz nowsze funkcje, nie biorą pod uwagę tego, że być może będą korzystać z nich także dzieci. Fonek eliminuje nie tylko problem wysokich rachunków, ale także dostępu do szkodliwych treści. Urządzenie nie pozwala na łączenie się z internetem i nie posiada aparatu.
Jak wynika z badania "Maluchy" Millward Brawn SMG/KRC, pierwszy telefon dziecko otrzymuje zwykle przy okazji dłuższego wyjazdu, np. na kolonie, i jest to zwykle stary aparat rodzica. Większość dzieci sama uczy się, jak korzystać z komórki, i nie wie, że pewne zachowania mogą być niegrzeczne w stosunku do innych lub niebezpieczne dla nich samych.
UKE ma nadzieję, iż przyznanie certyfikatu Fonkowi sprawi, że producenci telefonów będą częściej zwracać uwagę także na potrzeby dzieci.
Informacje o innych przyznanych certyfikatach można znaleźć na stronach UKE. Zostały one przyznane także w kategoriach "Bezpieczny Internet" oraz "Uczciwy transfer".
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|