Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nieruchomości Szczecin - Dom energooszczędny kontra dom pasywny. Porównanie

29-11-2016, 12:33

Coraz więcej się mówi o domach energooszczędnych oraz domach pasywnych. Co to takiego i czym się różnią od siebie? Ten artykuł pomoże znaleźć kluczowe odpowiedzi na to, jakie cechy ma każdy z nich.

Domy energooszczędne

 Coraz to wyższe rachunki za energię sprawiają, że rośnie popularność domów energooszczędnych. Zarówno osoby budujące jak i kupujące szukają projektów i ofert domów powstałych w oparciu o zastosowanie technik ściśle charakteryzujących domy energooszczędne. Do takich domów wykorzystuje się nowoczesne materiały oraz technologię dzięki którym podczas eksploatacji zużywa się znacznie mniej energii cieplnej w ciągu roku w porównaniu do tradycyjnych domów.

 

Domy energooszczędne zużywają od 3 do nawet 5 razy mniej energii cieplnej niż domy tradycyjne!

 Zapotrzebowanie domów energooszczędnych na energię wynosi między 30 a 70 kWh/m2 w skali roku. Aby więc dom mógł zostać zaliczony do domów energooszczędnych musi nie tylko spełniać warunki względem użytych materiałów i technologii, ale także wykazać faktyczne, niższe zużycie energii w czasie eksploatacji (poniżej 70 kilowatogodzin na metr kwadratowy w skali roku). Ważne jest więc to, jaka jest izolacja - ocieplenie ścian czy dachów oraz wykorzystanie drzwi zewnętrznych, czy okien. Dzięki temu dom może osiągnąć stosunkowo niższe zużycie energii w porównaniu do tradycyjnych technik i materiałów.

 

Izolacja to nie wszystko

 Domy energooszczędne powinny również wykorzystywać odnawialne źródła energii. Do grupy zaliczamy nie tylko popularną energię słoneczną, ale także gruntową oraz biomasę. Co również ważne, to fakt iż domy energooszczędne charakteryzują się znacznie niższą emisją CO2 oraz mniejszym zużyciem energii elektrycznej.

 

Domy pasywne

 Domy pasywne również zalicza się poniekąd do domów energooszczędnych z tą różnicą, że poza energooszczędną eksploatacją pozwalają one także na bierne, pasywne pozyskiwanie energii z otoczenia. Ich charakterystyczny projekt pozwala zużyć niemalże 8 razy mniej energii w ciągu roku w porównaniu z domem tradycyjnym, co dla wielu inwestorów jest ogromnym atutem. Tak wielka różnica oczywiście przekłada się na znacznie niższe koszty eksploatacji.

 Podobnie jak w przypadku domów energooszczędnych, aby można było zaliczyć dom do kategorii domów pasywnych musi on spełniać pewne kryteria. Między innymi posiadać odpowiednią izolację cieplną, której współczynnik przenikania nie przekracza 15 kilowatogodzin na metrz kwadratowy w skali roku. Co więcej domy pasywne charakteryzują się również specjalnymi, tracącymi znacznie mniej ciepła oknami oraz drzwiami zewnętrznymi. Ponadto domy pasywne różnią się również od domów tradycyjnych sposobem ogrzewania. W domu pasywnym wykorzystuje się między innymi ciepło urządzeń, energię słoneczną czy też ciepło samych lokatorów.

 

Gdzie szukać ofert?

 Jeśli chcesz kupić dom pasywny lub energooszczędny najlepiej poszukać ofert u pośredników. Oni dokładnie wiedzą jakie kryteria powinna spełniać taka nieruchomość, a co za tym idzie masz pewność, że faktycznie kupujesz dom pasywny bądź energooszczędny, a nie tradycyjny dom z "energooszczędnymi dodatkami".

 Modne w ostatnim czasie stały się ogłoszenia agencji nieruchomości szczecin, która w swojej ofercie ma wiele domów pasywnych i energooszczędnych. Aby je znaleźć w sieci, warto szukać ich między innymi pod frazami domy gumieńce, domy bezrzecze czy domy na sprzedaż mierzyn. Większość z nich to właśnie budynki powstałe w oparciu o najnowsze technologie pozwalające zakwalifikować je do domów energooszczędnych. 

 

Ile kosztują domy energooszczędne?

 Koszt zakupu czy też budowy takiego domy jest niestety nieco droższy od tradycyjnych domów mniej więcej o 30%. Wydawać by się mogło, że to spora różnica, niemniej jednak w późniejszej eksploatacji okazuje się, że dom wart jest takiej ceny. W perspektywie kilku, kilkunastu lat można śmiało stwierdzić, że koszty utrzymania domu są znacznie niższe, a przecież kupujemy go na całe życie. Więc cena finalna i tak będzie niższa niż przy zakupie nawet bardzo taniego domku tradycyjnego.

Artykuł został przygotowany przez firmę Elite Nieruchomości Szczecin specjalizującej się w pośrednictwie i doradztwie na rynku nieruchomości.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E