Niemal co czwarty internauta używa nieaktualnej lub przestarzałej przeglądarki

11-11-2012, 13:34

Kilka niepokojących odkryć dokonał Kaspersky Lab, analizując schematy wykorzystywania przeglądarek internetowych przez miliony użytkowników na świecie.

Dane na temat przeglądarek pozyskano przy użyciu opartego na chmurze systemu Kaspersky Security Network. Z ich analizy wynika, że 23% użytkowników nie pofatygowało się zainstalować najnowszej wersji wykorzystywanej przez siebie przeglądarki. Prawie dwie trzecie spośród nich (14,5%) posiada poprzednią wersję przeglądarki, natomiast pozostałe 8,5% używa wersji już przestarzałych.

Na zamieszczonych niżej wykresach można zobaczyć, jak to wygląda w odniesieniu do konkretnych, popularnych w Polsce przeglądarek (stan na sierpień 2012).

Wersje przeglądarki Google Chrome

Wersje przeglądarki Google Chrome

 

Wersje przeglądarki Internet Explorer

Wersje przeglądarki Internet Explorer

 

Wersje przeglądarki Firefox

Wersje przeglądarki Firefox

 

Wersje przeglądarki Opera

Wersje przeglądarki Opera

W sierpniu udział użytkowników, którzy zainstalowali najnowszą wersję przeglądarki, wyglądał następująco: Internet Explorer – 80,2%, Chrome – 79,2%, Opera – 78,1%, Firefox – 66,1%.

Jak szybko aktualizujemy swoje przeglądarki

Sonda
Czy instalujesz aktualizacje wkrótce po ich udostępnieniu przez producenta systemu lub programu?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Ponieważ nowe aktualizacje trzech przeglądarek (Chrome'a, Opery i Firefoksa) pojawiły się krótko przed sierpniem 2012, obliczono także szybkość ich aktualizacji określoną liczbą dni potrzebnych nowej wersji na osiągnięcie takiego samego udziału w rynku jak wersja poprzednia.

Okazało się, że nowa wersja potrzebuje od 5 do 9 dni na przekroczenie udziału w rynku swojej poprzedniczki oraz około jednego miesiąca, aby większość użytkowników dokonała aktualizacji. Przestępcy mają więc dużo czasu na wykorzystanie znanych już luk. Średni czas przejścia do najnowszej wersji przeglądarki przedstawia się następująco: Chrome – 32 dni, Opera – 30 dni, Firefox – 27 dni.

Z raportem „Globalne trendy w korzystaniu z przeglądarek internetowych i zabezpieczeń sieciowych” można zapoznać się na stronie Kaspersky Lab (PDF, 9 stron). Inna sprawa, że podobno Firefox i Opera coraz częściej służą do... pobrania Chrome.


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy