Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

4,3 mln kar za umowy energetyczne

09-01-2012, 12:15

Brak odpowiedzialności za przerwy w dostawie prądu, nieinformowanie o terminie płatności czy upustach - takie praktyki dostawców energii zakwestionowała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dziewięciu przedsiębiorców zobowiązało się do zaprzestania niezgodnych z prawem działań, a na czterech nałożono kary finansowe na kwotę ponad 4,3 mln zł.

robot sprzątający

reklama


W ubiegłym roku UOKiK badał wzorce umów, jakie podsuwają konsumentom pod nos dostawcy energii. Efektem jest 13 decyzji wydanych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przez Prezes UOKiK, dotyczących naruszania zbiorowych interesów konsumentów przez przedsiębiorców z rynku energetycznego.

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziło m.in. postanowienie, zgodnie którym Energa Obrót, Energa Operator, PGE Obrót, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja i Tauron Sprzedaż nie odpowiadały za brak w dostawie prądu spowodowany siłą wyższą, m.in. przez opady śniegu, szadź, ulewne deszcze, strajki. W związku z tym konsument nie mógł starać się o odszkodowanie.

Czytaj: Upowszechnienie oświetlenia LED - kolejny cel Komisji Europejskiej

Zgodnie z prawem siła wyższa to zdarzenie nagłe, którego nie można przewidzieć. Zdaniem UOKiK sytuacje wyjątkowe, takie jak warunki atmosferyczne czy strajki, nie zawsze mogą być uznane za siłę wyższą. Szczególnie tak nazwane nie mogą być sytuacje występujące cyklicznie i dające się przewidzieć, np. szadź zimą w naszej części Europy. Stosując zakwestionowaną przez Urząd klauzulę, spółki mogły zwolnić się z odpowiedzialności nawet wtedy, gdy awariom mogły zapobiec, a konsument stracił tym samym możliwość uzyskania rekompensaty za brak prądu.

Prezes UOKiK zakwestionowała także postanowienie stosowane przez Energa Obrót oraz Energa Operator, zgodnie z którym: jeżeli dostawca stwierdzi, że ze względu na stan majątkowy odbiorcy zapłata rachunku za prąd byłaby wątpliwa, może żądać zabezpieczenia. (…) Niewykonanie (…) obowiązku zabezpieczenia upoważnia dostawcę do wypowiedzenia umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia (…). Zdaniem Urzędu, nie istnieją ani podstawy prawne uzasadniające żądanie zabezpieczenia umowy, ani przepisy zezwalające na natychmiastowe rozwiązanie jej w przypadku braku wymaganych gwarancji.

Prezes UOKiK, oceniając wzorce umowne, kwestionowała także postanowienia nieprawidłowo informujące o wymaganym terminie płatności. Enea, Enea Operator, Energa Obrót, Energa Operator, RWE Polska, RWE Stoen Operator, Vattenfall Distribution Poland oraz Vattenfall Sales Poland nie podawały tego terminu w umowach. Informacja ta była przedstawiona wyłącznie na fakturze. Zdaniem Urzędu w konsekwencji konsument, zawierając umowę, nie wiedziałby, do kiedy ma uregulować zobowiązanie i w sytuacji gdy otrzymałby fakturę z opóźnieniem, mógłby zostać obciążony karnymi odsetkami za nieterminową spłatę zobowiązań.

Wątpliwości Urzędu wzbudziło także nieumieszczenie w umowach wymaganych przez prawo informacji. Braki dotyczyły nieinformowania o wysokości upustu, o który może się starać odbiorca, gdy spółka energetyczna nie dostarcza prądu. Zdaniem Urzędu w ten sposób przedsiębiorcy ograniczyli konsumentom możliwość dochodzenia roszczeń. Taką praktykę stosowały: Enea, Energa Obrót, Energa Operator, RWE Polska, RWE Stoen Operator, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż i Vattenfall Distribution Poland.

Poniżej lista firm, do których UOKiK miał zastrzeżenia:

  • Enea (firma zobowiązała się do zaprzestania praktyk),
  • Enea Operator (zobowiązanie do zaprzestania praktyk),
  • Energa Obrót (zobowiązanie do zaprzestania praktyk),
  • Energa Operator (zobowiązanie do zaprzestania praktyk),
  • PGE Dystrybucja (zobowiązanie do zaprzestania praktyk),
  • PGE Obrót (zobowiązanie do zaprzestania praktyk),
  • RWE Polska (kara 1 542 516 zł),
  • RWE Stoen Operator (kara 677 610 zł),
  • Tauron Dystrybucja (dwie decyzje: kara 1 863 656 zł, kara 261 526 zł),
  • Tauron Sprzedaż (zobowiązanie do zaprzestania praktyk),
  • Vattenfall Distribution Poland (zobowiązanie do zaprzestania praktyk),
  • Vattenfall Sales Poland (zobowiązanie do zaprzestania praktyk).

Czytaj: Paliwo ze słońca i CO2 bez uprawiania ziemi


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UOKiK



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E