Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jeśli wziąć pod uwagę liczbę zgłaszanych patentów, to właśnie IBM jest najbardziej innowacyjną firmą. Inżynierowie z IBM w ciągu roku zarejestrowali prawie 6 tys. nowych pomysłów.

Firma IBM po raz 18. z rzędu jest na pierwszym miejscu rankingu IFI CLAIMS Patent Services. W 2010 roku pracownicy IBM zgłosili dokładnie 5896 pomysłów, co oznacza nieco ponad 16 dziennie. Obecnie IBM przeznacza około 6 mld USD rocznie na cele badawczo-rozwojowe.

>> Czytaj też: Patent na media w odcinkach, czyli podcasty

Sonda
Czy twoim zdaniem ilość patentów jest wyznacznikiem innowacji?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Druga firma na liście to Samsung z ponad tysiącem patentów mniej od lidera. Kolejne firmy na liście zarejestrowały o połowę pomysłów mniej niż IBM: Microsoft (3094), Canon (2552) i Panasonic (2482). W pierwszej dziesiątce nie ma firmy Apple, która znana jest z niekonwencjonalnych patentów, jak klawiatura, która ma zastąpić mysz.

Na sukces koncernu pracowało ponad 7 tys. pracowników w 30 krajach. Poza granicami Stanów Zjednoczonych powstało 22% zarejestrowanych patentów, co stanowi 27-proc. wzrost na przestrzeni ostatnich trzech lat. Suma patentów IBM w 2010 roku jest niemal czterokrotnie wyższa niż wynik firmy Hewlett-Packard, a także przekracza sumę liczby patentów zarejestrowanych przez firmy: Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, EMC i Google.

Ranking patentów wg IFI CLAIMS Patent Services
fot. IFI CLAIMS Patent Services - Ranking patentów wg IFI CLAIMS Patent Services
Najciekawsze zgłoszone pomysły to m.in. systemy i metody oparte na komunikacji radiowej o krótkim zasięgu w celu informowania kierowców o zwiększonym natężeniu ruchu drogowego; systemy i metody wykrywania trzęsień ziemi i tsunami łączące się z systemami wczesnego ostrzegania.

>> Czytaj też: Apple ma patent na technologie dotykowe

IBM opatentował także optoelektroniczne z fotodetektorem germanu, czyli wynalazek z technologią chipową CMOS, która integruje elektroniczne i optyczne urządzenia na jednym elemencie krzemowym, umożliwiając w ten sposób komunikację za pomocą impulsów świetlnych, a nie sygnałów elektrycznych, jak było to do tej pory.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *