Na rynku pracy początek ubiegłego roku był najgorszy. Potem było odrabianie strat i w kolejnych kwartałach liczba ofert pracy w sieci rosła. Przybyło ofert pracy w sektorze finansowym i przemyśle, co może wskazywać na poprawę sytuacji gospodarczej - wynika z raportu "Rynek pracy specjalistów w 2009 roku" przygotowanego przez serwis Pracuj.pl.
W raporcie Pracuj.pl czytamy, że o trudnej sytuacji na rynku pracy w 2009 roku świadczyła liczba ofert zatrudnienia, które publikowali pracodawcy. W całym roku 2009 pracodawcy opublikowali tylko 161,2 tys. propozycji pracy. Dla porównania w roku 2008 było to ponad 205,7 tys., a w roku 2007 ponad 202 tys.
Do gwałtownego spadku liczby ofert (aż o 1/3) doszło w IV kwartale 2008 roku. Prawdopodobnie nie był to jeszcze efekt faktycznych zmian w firmach, a raczej atmosfery niepewności i wyczekiwania. W styczniu i w lutym pojawiły się doniesienia o restrukturyzacjach. W marcu i kwietniu było niewiele lepiej, a tymczasem na rynek pracy zaczęli napływać kandydaci, zwalniani na skutek kryzysu ze swoich miejsc pracy.
Zapowiedzią odwilży był lipiec (liczba ogłoszeń przekroczyła 14 tysięcy), ale ofert zdecydowanie przybyło jesienią – we wrześniu opublikowano już o 15% więcej ofert niż w styczniu, a w październiku odnotowano najwięcej ofert w całym roku. O tendencji wzrostowej na rynku pracy świadczą także dane kwartalne. W 2009 roku najlepszy był ostatni, IV kwartał. Pracodawcy od października do grudnia zamieścili na Pracuj.pl 43828 ofert – o ponad 4% ofert więcej niż w III kwartale.
Do najczęściej zatrudniających branż należały: handel i sprzedaż, finanse i bankowość oraz budownictwo i nieruchomości. Pochodziło od nich łącznie aż 60% ofert pracy opublikowanych w ciągu całego roku.
Historia kryzysu miała ciekawy przebieg w branży IT. Długo broniła się ona przed skutkami kryzysu - szczególnie dobry był dla niej I kwartał 2009 roku, kiedy pracodawcy z tego sektora zamieścili ponad 2,2 tys. ofert pracy. Załamanie nastąpiło w III kwartale, kiedy to liczba ofert spadła o 18% w stosunku do poprzedniego kwartału. W styczniu 2009 roku oferty pracy w IT stanowiły 6% wszystkich ofert, we wrześniu już tylko 3,9%.
Kryzys był okresem dobrym dla handlowców. Propozycje dla pracowników sprzedaży i obsługi klienta stanowiły łącznie aż 68% wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie Pracuj.pl. Wskaźnik ten wzrósł we wrześniu 2009 roku aż do 75%. Począwszy od II kwartału 2009 roku pracodawcy coraz częściej mówili nie tyle o konieczności pozyskania nowych pracowników do działu sprzedaży, ile o wymianie tych pracowników, którzy nie poradzili sobie w trudnych warunkach kryzysu.
Z raportu wynika też, że na brak ofert nie mogły narzekać również osoby szukające pracy w dziale technologicznym, IT oraz finansowym. Do każdej z tych grup skierowanych było 14-15% ofert pracy. Na przestrzeni całego roku wzmocniła się pozycja tego ostatniego – w pierwszym półroczu działy finansowe zajmowały 5 miejsce w zestawieniu, w drugim półroczu – już 3.
W całym 2009 roku więcej ofert skierowanych było do menedżerów najwyższego szczebla – dyrektorów i prezesów. Co ciekawe, liczba ogłoszeń dla tej grupy wzrosła znacząco w drugiej połowie roku. Być może był to wynik weryfikacji przez firmy działań kierownictwa w pierwszych miesiącach dekoniunktury.
Kryzys dotkliwie odczuło województwo mazowieckie. Choć odsetek bezrobocia jest tu najniższy w Polsce, właśnie tu odnotowano największy spadek liczby ogłoszeń w stosunku do 2008 roku. Odwrotnie było w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego, któremu najwyższa w Polsce stopa bezrobocia (na poziomie 19%) nie przeszkodziła w odrabianiu strat.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*