Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Narzędzia diamentowe – jak prawidłowo z nich korzystać?

20-03-2018, 06:34

Diamenty są jednymi z najtwardszych znanych materiałów, dzięki czemu są wykorzystywane do rozmaitych zastosowań narzędziowych, w tym do obróbki skrawaniem, wiercenia i obróbki ściernej. Optymalną wydajność i żywotność narzędzia diamentowego można uzyskać poprzez prawidłowe użytkowanie i podstawową pielęgnację narzędzia przed i podczas pracy.

narzędzia

Właściwości i zastosowanie narzędzi diamentowych

Większość z narzędzi diamentowych jest wykonana z syntetycznie produkowanych diamentów lub, w niektórych przypadkach, diamentów nienadających się do biżuterii. Diamenty klasy przemysłowej stanowią większość tych szlachetnych kamieni wydobywanych każdego roku. Niemniej jednak, około cztery razy więcej syntetycznych diamentów sprawdza się do zastosowań przemysłowych. Diamenty te istnieją od połowy lat 50. XX wieku, kiedy zostały po raz pierwszy zsyntetyzowane z grafitu przez General Electric.

Metalowe narzędzia diamentowe są „impregnowane” diamentami. Oznacza to, że wybrane diamenty są mieszane i spiekane za pomocą określonych stopów metali (takich jak żelazo, kobalt, nikiel, brąz i ponad 200 innych składników w różnych kombinacjach). Narzędzia diamentowe polikrystaliczne składają się z podstawy węglikowej pokrytej warstwą diamentową. Warstwa ta zapewniają lepszą krawędź skrawającą, a węglik – dodatkową elastyczność. Chociaż wytwarzanie tych narzędzi jest dość kosztowne, warstwa diamentowa usprawnia działanie, kontrolę i żywotność narzędzia, a zatem może stanowić bardziej ekonomiczne rozwiązanie w perspektywie czasu.

Narzędzia diamentowe są regularnie używane do produkcji elementów optycznych, takich jak lustra i soczewki, a także do precyzyjnej obróbki szła. W procesach obróbki ściernej elementy diamentowe są stosowane do ostrzenia różnych innych narzędzi tnących. Inne zastosowania narzędzi diamentowych to produkcja precyzyjnych narzędzi, cięcie i polerowanie różnych metali oraz wyspecjalizowane procesy mikroobróbki. Narzędzia diamentowe są również bardzo skuteczne w licznych procesach obróbki plastycznej, szczególnie w przypadku wypełnionych polimerów.

 

Wskazówki do prawidłowego użytkowania narzędzi diamentowych

Ważne jest, aby prawidłowo dobierać narzędzie do wykonywanej pracy. Przed zakupem możemy konsultować się ze sprzedawcą, dlatego warto zastanowić się kilkoma wskazówkami:

- jaki  materiał będziemy obrabiać;

- jak planujemy go obrabiać;

- jakim sprzętem będziemy się posługiwać;

- jaką prędkością obrotową operuje nasza maszyna;

- czy stosujemy chłodziwo.

Każde narzędzie diamentowe jest zaprojektowane specjalnie do konkretnego zastosowania, a zatem może reagować inaczej w różnych warunkach.

Ważne jest stosowanie obrotów dobranych do materiału. Jeśli obroty na naszym sprzęcie będą działać zbyt szybko lub zbyt wolno, zostanie wygenerowane nadmierne ciepło, co oznacza łatwe uszkodzenie narzędzia. Ciepło jest najgorszym wrogiem dla narzędzia diamentowego. W zależności od zastosowania, dostępna jest duża różnorodność chłodziw. Od zwykłej wody przez rozpuszczalne w wodzie chłodziwa, po minerały i oleje.  Nieważne, jaki płyn chłodzący zdecydujemy się użyć, upewnijmy się, że jest używany w miejscu kontaktu, gdzie materiał i narzędzie się przecinają.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik




Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy