Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Napoje izotoniczne - czy mają wpływ wytrzymałość i siłę podczas treningu?

30-03-2023, 14:08

Powszechnie wiadomo, że napoje izotoniczne świetnie nawadniają organizm, jednak rzadko mówi się o nich w kontekście wspomagania wytrzymałości i wzrostu siły w trakcie treningu. Trzeba jednak wiedzieć, że popularne izotoniki zostały opracowane specjalnie z myślą o potrzebach osób aktywnych, więc ich rola nie może ograniczać się wyłącznie do uzupełniania poziomu płynów w organizmie. Czy tego rodzaju produkty rzeczywiście pozytywnie wpływają na wytrzymałość i siłę? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Napoje izotoniczne - czy mają wpływ wytrzymałość i siłę podczas treningu

Mówiąc o napojach izotonicznych, na myśli trzeba mieć produkty funkcjonalne stworzone z uwzględnieniem potrzeb sportowców, które skutecznie chronią przed odwodnieniem, dostarczają węglowodany i uzupełniają poziom elektrolitów w organizmie. Powszechnym błędem jest mylenie izotoników z energy-drinkami. Napoje energetyczne, czyli popularne energetyki, podobnie jak napoje witaminowe wykazują większą przydatność w okresach ogólnego zmęczenia i wzmożonego wysiłku umysłowego. O ile mogą też w pewnym stopniu wspomagać treningi, to w tym zakresie izotoniki sprawdzają się znacznie lepiej.

Napój izotoniczny – co to takiego?

Mówiąc o izotonikach, na myśli trzeba mieć napoje o osmolalności zbliżonej do fizjologicznej. W swoim składzie zawierają cenne elektrolity (zwłaszcza sód), czyli wodne roztwory jonów dodatnich lub ujemnych. To sprawia, że szybko i skutecznie nawadniają organizm. Przy długiej lub intensywnej aktywności fizycznej, sprawdzają się lepiej niż woda.

Czy napoje izotoniczne rzeczywiście poprawiają wytrzymałość i dodają siły?

Warto zwrócić uwagę, że w tabeli wartości odżywczych izotoników wymieniane są węglowodany. Nie bez przyczyny. Ten makroskładnik, będący podstawowym „paliwem” dla organizmu, odpowiada za krzepiące właściwości napojów izotonicznych. Każdy, kto choć raz nawadniał się izotonikami podczas treningu, z całą pewnością zauważył, że krótko po wypiciu porcji napoju następuje wyraźny wzrost siły. To właśnie zasługa węglowodanów, które błyskawicznie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym.

Wróćmy na chwilę do elektrolitów. Te substancje, które de facto są nam niezbędne do życia, pełnią szereg niezwykle istotnych funkcji w organizmie. Jedną z nich jest umożliwienie przewodnictwa impulsów nerwowych. W trakcie intensywnego wysiłku, wraz z potem tracimy elektrolity. Uzupełniając ich poziom w trakcie ćwiczeń, zapobiegamy skurczom mięśni i zwiększamy ich tolerancję na obciążenie.

Nie bez znaczenia są także witaminy z grupy B, które także są obecne w niektórych napojach izotonicznych. Te ważne mikroskładniki w istotny sposób wspomagają funkcję układu nerwowego i podobnie jak elektrolity, zapobiegają występowaniu skurczów i innych nieprzyjemnych skutków wynikających ze znacznego obciążenia mięśni. Oprócz tego wpływają na koncentrację i poprawiają nastrój, co także nie jest bez znaczenia. Dla nikogo nie jest przecież tajemnicą, że w treningach sportowych ważna jest nie tylko dobra dyspozycja fizyczna, ale także psychiczna. Nie bez powodu mówi się, że pozytywne nastawienie to już połowa sukcesu.

 

Foto: Freepik, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *