Impregnacja powierzchni w celu zabezpieczenia jej przed wilgocią i zabrudzeniami to jedno z codziennych zastosowań nanotechnologii – kiedyś wykorzystywanej w laboratoriach NASA, a dziś – przez każdego z nas. Nanoimpregnat to preparat wykorzystujący oddziaływania na poziomie poszczególnych atomów, co czyni impregnację niezwykle skuteczną.
Zwykłe impregnaty do powierzchni działają na zasadzie stworzenia mechanicznej bariery – powlekają zabezpieczaną powierzchnię cienką warstwą materiału izolującego. Warstwa taka jest zauważalna gołym okiem i wyczuwalna dotykiem, nie zawsze idealnie przylega do zabezpieczanej powierzchni. Tego typu ochrona pozostawia zatem wiele do życzenia – jest to rozwiązanie nieestetyczne i mało skuteczne. W przeciwieństwie do zwykłych środków impregnujących, nanoimpregnaty działają na poziomie atomów, przenikając w głąb zabezpieczanej powierzchni. Każda powierzchnia na poziomie nano jest porowata, czyli posiada puste przestrzenie wewnątrz materiału. Jeśli w głąb porów przedostanie się impregnat – skutecznie ograniczy przenikanie do porów wilgoci czy brudu. Aby jednak tak się stało, konieczne jest użycie nanoimpregnatu, zawierającego związki aktywne w postaci nano cząstek, a zatem o odpowiedniej wielkości i generujących odpowiednie oddziaływania międzycząsteczkowe. Dzięki temu impregnat nano przenika w głąb materiału, ale także skutecznie działa na powierzchni. Możesz to zauważyć gołym okiem – woda skrapla się na takiej powierzchni i samoistnie z niej spływa. Jednocześnie – dzięki oddziaływaniom międzycząsteczkowym – impregnat skutecznie wiąże się z zabezpieczaną powierzchnią zapewniając długotrwały efekt hydrofobowy.
Zapotrzebowanie na impregnację hydrofobową jest naprawdę duże. Nanoimpregnaty sa coraz powszechniej stosowane w życiu codziennym. Rośnie chociażby popularność nanoimpregnatów do odzieży czy butów. Odzież wierzchnia narażona jest na działanie deszczu i śniegu, a obuwie – także na zabrudzenia błotem, piaskiem czy solą, którą posypywane są zimą chodniki. Już jednorazowe użycie impregnatu zabezpieczy wszelkie tekstylia czy skóry przed zawilgoceniem i powstaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń. W podobny sposób można chronić tapicerkę materiałową i skórzaną w mieszkaniu, a także w samochodzie. A skoro jesteśmy w tematyce motoryzacji – tu zastosowanie impregnatów nano jest niezwykle szerokie. Wykorzystując powłoki hydrofobowe można zabezpieczyć niemal każdą powierzchnię na zewnątrz i wewnątrz samochodu. Zyskujemy w ten sposób skuteczną ochronę przed wilgocią i brudem, a także przed powstawaniem mikrouszkodzeń.
Impregnacja preparatami hydrofobowymi wykorzystywana jest także w gospodarstwie domowym, chociażby w łazience. Nie brakuje tu bowiem powierzchni narażonych na stałe działanie wody, takich jak lustra czy kabina prysznicowa. Użycie impregnatu hydrofobowego chroni przed szkodliwym oddziaływaniem wody na powierzchnie, korozją i matowieniem szkła, osadzaniem się kamienia czy osadów z mydła. Produkty o powyższych właściwościach można kupić np. w sklepie internetowym HadwaoNet.
Zabezpieczane powierzchnie są skutecznie chronione przed brudem, co oznacza niemałe oszczędności czasu oraz pieniędzy, wynikające z braku konieczności częstego mycia tych powierzchni. Dodatkowo przedłużamy żywotność materiałów, chroniąc je przed powstaniem mikrouszkodzeń. Warto zatem zaprzyjaźnić się z nanoimpregnatami i ułatwić sobie codzienne życie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|