Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Najznakomitsi polscy fizycy wszechczasów

12-05-2016, 07:12

Fizyka jest jednym z najtrudniejszych, a jednocześnie najbardziej fascynujących przedmiotów w szkole, i jedną z najpotrzebniejszych dziedzin nauki. Fizyka jest wszędzie dookoła, na co dzień nie zauważamy jej obecności w każdej czynności jaką wykonujemy, bo jesteśmy przyzwyczajeni do zjawisk fizycznych i ich nie zauważamy. Co dzień jednak najwybitniejsi fizycy rozkładają wszystkie zjawiska fizyczne na czynniki pierwsze, analizują je i badają otaczający nas świat, a następnie weryfikują to w oparciu o potężną wiedzę fizyczną, by tworzyć nowe, coraz to lepsze wynalazki bazujące na podstawowych prawach fizyki.

Jedna z najważniejszych fizycznych teorii, z którą mamy do czynienia na co dzień, absolutnie przy każdej czynności, to prawo grawitacji czyli przyciągania ziemskiego. To właśnie ziemia jak magnes przyciąga do siebie wszystkie przedmioty, ciała stałe i ciecze, sprawiając tym samym, że nawet pomimo stałego obracania się Ziemi, wszystko jest do niej przytwierdzone. Prawdziwi nauczyciele z powołania, ucząc swoich uczniów prawa przyciągania zamiast nudnych regułek, definicji i opowieści o Izaaku Newtonie, który odkrył grawitację i opisał ją, pokazują jak wygląda grawitacja w praktyce, oraz jakie są wyjątki od reguły, czyli gdzie grawitacji nie spotkamy. Jeśli dziecko będzie miało szczęście spotkać na swojej drodze nauczyciela fizyki z powołania, to jest bardzo prawdopodobne, że zainteresuje się fizyką lub zagadnieniami z tym związanymi i w przyszłości zostanie genialnym odkrywcą. Jeśli np.  szukam korepetycji z fizyki to wybieram tylko te sprawdzone. Warto dobrze poznać korepetytorów i szkołę zanim wybierzemy najlepsze korepetycje z fizyki czy innych przedmiotów - podaje Preply.

Najznakomitsi polscy fizycy wszechczasów:

  • Jednym z pierwszych najznakomitszych fizyków wszech czasów był Blaise Pascal. Był on matematykiem, fizykiem i...filozofem. Choć brzmi to niewiarygodnie, to właśnie od filozofii wywodzi się wiele znamienitych osiągnięć w naukach ścisłych. Dawniej, by poznać naturę jakiegoś zagadnienia należało długo i wnikliwie studiować filozofię, stąd zresztą brały się wszelkie teorie, których potwierdzenia w rzeczywistości szukali później fizycy. Z biegiem czasu działania i odkrycia w dziedzinie fizyki rozwijały się jeszcze bardziej, aż do kolejnego genialnego odkrycia poczynionego przez Alberta Einsteina dotyczącego teorii względności. Gdyby młodych ludzi spytać dziś o najwybitniejszych fizyków świata, z pewnością jako pierwsze padłoby nazwisko Einsteina, choć tak naprawdę mało kto orientuje się, czego właściwie dotyczy słynny wzór teorii względności. Oczywiście Einstein oprócz tego miał też inne dokonania naukowe, o których nauczyciele fizyki często wspominają na lekcjach.
  • Fizyka jest zatem zagadnieniem bardzo skomplikowanym. Choć wywodzi się od filozofii uznawanej za przedmiot humanistyczny, to najwybitniejsi myśliciele tego świata nie przepadali za innymi przedmiotami humanistycznymi. Podobnie było właśnie z Einsteinem, który prawdziwą miłość przejawiał wyłącznie do matematyki i fizyki. Mówiąc o fizyce nie można bowiem nie wspomnieć o matematyce. To za pomocą skomplikowanych matematycznych obliczeń i wzorów opisuje się fizyczne teorie. Dogłębna znajomość fizyki jest zatem niezbędna do tego, by prowadzić jakiekolwiek fizyczne dysputy. Te dwie dziedziny są ze sobą tak ściśle powiązane, że bez znajomości schematów rozwiązywania działań matematycznych nie mamy szans rozwiązać najprostszego zadania fizycznego, choćbyśmy nawet rozumieli jego przebieg. Matematyka jest królową nauk, i dla największych fizyków wszech czasów była największym konikiem. To dzięki nim możemy obecnie uczyć się fizyki w takiej formie, która jest dla nas przystępna i zrozumiała.
  • Wśród Polaków nie brakuje autorytetów z dziedziny fizyki. Wielu wybitnych polskich fizyków pracowało jako nauczyciele fizyki, szerząc swoje doświadczenia i spostrzeżenia na własnych uczniów i przy okazji mając szerokie pole do popisu w kwestii własnego dokształcania się. Praca naukowa na najlepszych polskich i zagranicznych uniwersytetach umożliwiła wielu światłym umysłom z Polski dokonanie rewelacyjnych odkryć w dziedzinie fizyki i innych nauk ścisłych. Mówiąc o genialnych polskich fizykach nie sposób nie wspomnieć o Marii Curie-Skłodowskiej. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla kształciła się w Paryżu, w Sorbonie w dziedzinie chemii i fizyki. Za pierwszym razem została nagrodzona Nagroda Nobla wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Bacquerelem za prowadzone przez Bacquerela badania nad promieniotwórczością. To ona odkryła promieniotwórczość i radiochemię, czym przyczyniła się do ogromnych postępów w dziedzinie fizyki i medycyny. W dowód uznania za swoje wybitne osiągnięcia naukowe, Maria Curie-Skłodowska została pochowana na paryskim Panteonie. Dla świata pozostaje ona jednak wciąż genialną Polką, której zasługi doceniano na całym świecie.  
  • Czesław Białobrzeski żyjący w latach 1878-1953 był autorem prac z zakresu termodynamiki, fizyki kwantowej oraz teorii względności. Studiował w Kijowie i Paryżu, był profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim i członkiem Polskiej Akademii Nauk. To genialny fizyk, który w swoich pracach badawczych zajmował się między innymi astrofizyką i - co ciekawe - filozofią fizyki. Jest to interesujące zagadnienie, ponieważ nauki ścisłe wywodzą się bezpośrednio z filozofii, nauki czysto humanistycznej. Często nie doceniamy siły filozofii sądząc, iż jest to naiwne rozmyślanie nad sensem życia, podczas gdy w praktyce najsłynniejsi światowi fizycy, jak choćby Archimedes, swoje teorie konstruowali na podstawie filozoficznych rozważań, które następnie weryfikowali w oparciu o różne badania.
  • Marian Mięsowicz - współczesny fizyk zajmujący się fizyką jądrową, zmarł w 1992 roku. To on odkrył trzy współczynniki lepkości ciekłych kryształów, czym zapisał się na stałe na kartach historii i fizyki. Pracował nad fizyką jądrową, fizyką cząstek elementarnych oraz badaniem promieni kosmicznych na dużych głębokościach.
  • Jest również wybitny Polak, Marian Smoluchowski, żyjący w latach 1872-1917. Niemal na równi z Einsteinem sformułował teorię ruchów Browna. Po dziś dzień używamy równania Smoluchowskiego, znanego też jako równanie teorii dyfuzji. Można śmiało powiedzieć, że jego prace badawcze wpłynęły znacząco na kształt fizyki, z jakim mamy do czynienia obecnie.
  • Znakomitym polskim fizykiem był Wojciech Rubinowicz (1889-1974). Do nauki światowej wniósł prace z zakresu teorii dyfrakcji i promieniowania atomu.    


Wydawać by się mogło, że w świetle tak poważnych dokonań naukowych w dziedzinie fizyki nie ma już zbyt wiele do odkrycia. Jednak jak każdy z nas doskonale wie, otaczający nas wszechświat jest gigantyczny, a zbadany w zaledwie kilku procentach. Wciąż jest całe mnóstwo praw i zasad rządzących kosmosem i wpływających pośrednio i bezpośrednio na jakość naszego życia. Polacy uznawani są za naród wybitny - wśród nas żyło wielu genialnych naukowców i moralnych autorytetów, a w czasach obecnych żyje wielu młodych Polaków, którzy odznaczają się wyjątkowym geniuszem i stale pracują nad odkrywaniem coraz to nowszych praw fizyki. Drzemiący w Polakach potencjał umysłowy jest ogromny, co wynika nie tylko z uwarunkowań genetycznych, ale przede wszystkim determinacji w dążeniu do celu i ambicji. Dla każdego Polaka najwyższym uznaniem jest docenienie jego mądrości, stąd tak wielu geniuszy w dziedzinie fizyki wśród Polaków.

Dotychczas, z braku naukowych dowodów na to jak powstał świat, na istnienie Boga, czy też na to co się dzieje z człowiekiem po śmierci, przyjmowało się bardzo chętnie teorię, wedle której ktoś stojący nad tym wszystkim kontroluje cały świat w sposób mistyczny i nieodgadniony. Dziś, dzięki wybitnym naukowcom i nowoczesnym technologiom umożliwiającym dogłębne badania, jesteśmy coraz bliżsi poznania prawdy o otaczającym nas świecie, jego powstaniu i tego, dokąd zmierzamy. 

Osiągnięcia naukowe wybitnych fizyków sprawiają, że dostępna dziś w szkołach i naukowych czasopismach wiedza jest dostępna dla każdego, stąd też każdy z nas może być bardziej oświecony i świadomy, niż byli nasi przodkowie zanim dokonano tych wszystkich odkryć. Co więcej, aby zbadać naturę wszechświata nie musimy sami podejmować badań naukowych i poświęcać na nie dziesięcioleci. Wystarczy, że zajrzymy do publikacji naukowych, które uznawane są za pewnik. Zatem w celu zdobycia dogłębnych informacji na jakiś temat, należy sięgać nie do internetu, lecz do publikacji naukowych popartych latami badań.

Autor: Preply.com. platforma do nauki m.in fizyki. O Preply pisaliśmy już na tej stronie di.com,

Ostatnie artykuły:

fot. WWF