Na czym polega zaszycie i jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

10-08-2021, 09:51

Częste stany, w których mamy wyjątkowo silną ochotę aby napić się alkoholu, występowanie zespołu abstynencyjnego, utrata kontroli nad swoim własnym życiem, a także silne poczucie wstydu – wszystkie wymienione powyżej objawy są dobrze znane osobom uzależnionym od alkoholu.

Istotą choroby alkoholowej jest niestety upadek na zdrowiu. Uzależnienie od napojów wysokoprocentowych trwa latami i zaburza funkcjonowanie całego organizmu oraz psychiki osoby cierpiącej na alkoholizm. Niestety, wiele osób, uważa przyznanie się do uzależnienia ze słabością i ogromnym wstydem. Przez co dopiero po dłuższym czasie decyduje się na terapię lub leczenie farmakologiczne. Warto w tym miejscu wspomnieć, że alkoholizm jest chorobą, jak każda inna, której nie powinniśmy się wstydzić tylko próbować z nią walczyć. Choroba ta ma swój początek, przebieg oraz zakończenie, które tylko od nas zależy jak będzie wyglądać. Jedno jest pewne – osoba uzależniona potrzebuje pomocy oraz wsparcia osób bliskich bez względu na to jak silny jest jej nałóg.

Jak rozpocząć walkę z alkoholizmem?

Alkoholizm jest chorobą, która wymaga od osoby uzależnionej terapii kompleksowej obejmującej: terapię behawioralną, odtruwanie alkoholowe, zabieg wszycia Esperalu, lecz co najważniejsze – dużą motywację alkoholika do wyjścia z nałogu. Choroba alkoholowa ma różny charakter, jej przebieg jest bardzo indywidualny. Bardzo często Pacjenci mają nie tylko fizyczną potrzebę aby napić się alkoholu, ale do tego dochodzi również potrzeba psychiczna spowodowana często przeświadczeniem, że alkohol rozluźnia i wprowadza w lepsze samopoczucie osobę, która go spożywa. Dlatego też działanie wszywki alkoholowej Esperal będzie miało najlepszy efekt jeżeli zostanie połączone z dobraną indywidualnie psychoterapią. Leczenie osoby uzależnionej rozpoczyna się już w chwili uświadomienia sobie jak duży jest problem i zapisania się do specjalistycznego gabinetu https://esperalpoznan.pl/ na zabieg implantacji wszywki alkoholowej. Działanie Esperalu (Disulfiramu – czyli aktywnego składnika wszywki) polega w dużej mierze na zniechęcaniu osoby zaszytej do picia napojów alkoholowych ze względu na występowanie nieprzyjemnych skutków ubocznych, które pojawiają w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Stąd też leczenie Esperalem nazywane jest również terapią awersyjną, ponieważ wszywka wywołuje awersję do spożywania napojów wysokoprocentowych, gdyż Pacjent kojarzy połączenie alkoholu i wszywki z działaniami niepożądanymi, które zachodzą w organizmie.

A są to:

 • nudności, następnie wymioty i silne bóle brzucha,
 • duszności,
 • zaczerwienienie twarzy,
 • znaczne przyspieszenie rytmu serca,
 • zawroty głowy i utrata przytomności,
 • w poważniejszych sytuacjach grozi to nawet zawałem serca.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie zaburzania metabolizmu alkoholu w organizmie osoby zaszytej. Esperal hamuje działanie enzymu – o nazwie dehydrogenaza aldehydowa, przez co w znaczny sposób utrudnia utlenianie aldehydu octowego do kwasu octowego. W ten sposób kumulujący się w organizmie aldehyd octowy powoduje objawy przypominające silnego kaca, lub też zatrucie alkoholem.

Nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się od 15 minut nawet do kilkunastu godzin. To, jak bardzo są silne w dużej mierze zależy od ilości spożytego alkoholu przez osobę posiadającą wszywkę oraz indywidualnej tolerancji organizmu osoby cierpiącej na alkoholizm.

Zalecenia dla każdego Pacjenta po wszyciu Esperalu

Podczas trudnej walki z chorobą alkoholową należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, który wykonywał zabieg. Działanie leku jakim jest Esperal jest skuteczne tylko wtedy, gdy Pacjent ma silną motywację i chce się wyleczyć oraz przede wszystkim ufa lekarzowi, przeprowadzającemu zabieg. Z tego powodu w czasie całościowego działania wszywki alkoholowej, czyli przez okres od 8 do 12 miesięcy, Pacjenta obowiązuje całkowita abstynencja od spożywania napojów alkoholowych oraz innych produktów, które mogą go zawierać, np.:

 • różnego rodzaju słodycze i wypieki z alkoholem,
 • nie można spożywać też piwa bezalkoholowego,
 • syropy na kaszel,
 • płyny do płukania jamy ustnej z alkoholem,
 • ocet (również pod postacią przetworów np. ogórki kiszone, grzyby itp.)

Po każdym zabiegu zaszycia lekarz wydaje również pewne zalecenia, których Pacjent musi przestrzegać. Jednym z nich jest to, że aż do momentu zdjęcia szwów, czyli przez ok. 2 tygodnie od zabiegu obowiązuje zakaz kąpieli w tzw. wodzie stojącej (mowa tutaj o basenach, długich kąpielach w wannie oraz różnego rodzaju zbiornikach wodnych). W tym okresie do mycia się najlepiej używać szarego mydła, a bezpośrednio po kąpieli ranę trzeba delikatnie osuszyć, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Wszywka alkoholowa Esperal – wybierz specjalistyczny gabinet do zabiegu

Zabieg wszycia Esperalu w Poznaniu przeprowadzają bezboleśnie profesjonalni chirurdzy po podaniu znieczulenia miejscowego. Czas zabiegu to około 30 minut.

Więcej informacji o możliwych wykonywanych zabiegach oraz godzinach otwarcia gabinetu leczenia alkoholizmu wszywką w Poznaniu można sprawdzić na: https://esperalpoznan.pl/.

Ze względu na konieczność zachowania sterylnych warunków podczas zabiegu (co jest szczególnie istotne w dobie pandemii, ze względu na bezpieczeństwo Pacjenta) a także całkowitą dyskrecję zaleca się wybrać specjalistyczny gabinet.

Implantacja wszywki alkoholowej – przeciwwskazania

Pomimo tego, że zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal jest bardzo popularną metodą na walkę z chorobą alkoholową, istnieje kilka ograniczeń, które niestety całkowicie eliminują możliwość walki z alkoholizmem właśnie w ten sposób. Przede wszystkim jest to stan nietrzeźwości Pacjenta lub spożywanie preparatów, zawierających alkohol przed wizytą w gabinecie. Jeżeli Pacjent nie utrzyma abstynencji przez co najmniej 48h przed zabiegiem zaszycia spowoduje to brak możliwości wykonania zabiegu w tym dniu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pacjenta jest to zawsze kontrolowane. Nie można również wykonać zabiegu zaszycia w przypadku gdy Pacjent jest uczulony na aktywny lek wszywki - Disulfiram. Pacjenci cierpiący na: niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca oraz kobiety w ciąży również nie będą kwalifikowani do zabiegu wszywki alkoholowej Esperal.

Wszywka alkoholowa Esperal jako pomocna terapia w walce z chorobą alkoholową

Trzeba pamiętać, że uzależnienie od alkoholu jest ciężką chorobą, a zarazem problemem społecznym, który w znaczny sposób utrudnia osobom chorym prawidłowe funkcjonowanie
i w późniejszym czasie utrzymywanie relacji interpersonalnych. Wśród przyczyn nadużywania napojów wysokoprocentowych można wymienić: zmęczenie po ciężkim dniu, zły nastrój, zdenerwowanie, rozdrażnienie, niepokój i nadmierną ekspozycję na sytuacje stresogenne. Osoba uzależniona myśli, że dzięki spożywaniu napojów alkoholowych poprawi sobie nastrój i lepiej się poczuje, co oczywiście jest złudne. Zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem terapeutycznym jest samo rozpoznanie problemu, przyznanie się do cierpienia na alkoholizm i podjęcie decyzji dot. walki z alkoholizmem, którą warto w początkowej fazie wesprzeć terapią farmakologiczną oraz awersyjną jaką jest wszywka alkoholowa Esperal.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag walka z alkoholizmemtag nowptag nolstag esperal

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.