W dzisiejszych czasach wiele firm na całym świecie posiada flotę samochodową, której rozsądne dysponowanie jest niezwykle istotne dla efektywności i rentowności przedsiębiorstwa. Zarządzanie całym zespołem różnego rodzaju pojazdów to kompleksowy proces obejmujący działania operacyjne oraz strategiczne. Jakie aspekty są w nim istotne?
Pierwszorzędnym elementem w procesie zarządzania flotą samochodową jest zaopatrzenie firmy w pojazdy. W tym początkowym kroku przedsiębiorstwo dokładnie określa swój budżet, cele, potrzeby i wymagania, aby wybrać modele, które mu najlepiej odpowiadają. Należy wówczas wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym między innymi rodzaj działalności, specyfikę transportowanych towarów, długość tras, niezawodność samochodów oraz ich zgodność z przepisami dotyczącymi emisji spalin. Warto również rozważyć potencjalne koszty eksploatacji i utrzymania floty ponoszone w przyszłości.
Zaopatrywanie przedsiębiorstwa w odpowiednie pojazdy może jednak odbywać się na różne sposoby. Właściciele firmy bowiem mają opcję zainwestowania dużej ilości środków finansowych i nabycia samochodów na własność albo skorzystania z bardziej przyjaznego względem budżetu leasingu. Czasem brany jest również pod uwagę krótko- bądź długoterminowy wynajem. Wybór metody zaopatrzenia firmy w pojazdy zależy od specyficznych potrzeb, a także warunków finansowych przedsiębiorstwa. Każda opcja ma swoje zalety oraz wady, dlatego warto dokładnie porównać różne możliwości.
Kolejnym kluczowym elementem zarządzania flotą samochodową jest koordynowanie kursów pojazdów pod kątem ich płynności. Chodzi tutaj o wyznaczanie optymalnych tras – niekoniecznie jak najkrótszych, ale składających się z prostych odcinków, na których auta zużywają mniejsze ilości paliwa. To więc uwzględnienie czasu podróży oraz utrudnień na drodze w postaci zahamowań w ruchu, co pomaga w terminowym dotarciu do celu. Logistyka zatem wymaga śledzenia samochodów w czasie rzeczywistym na przykład za pomocą systemów GPS.
Monitorowanie pozwala na identyfikację potencjalnych problemów i podejmowanie działań korygujących. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie strat z przestojów, czyli sytuacji, kiedy samochód nie realizuje żadnego zlecenia z powodu usterki. Ponadto instalacja systemów kontroli pomaga w uniknięciu wypadków oraz kradzieży.
Planowanie aktywności względem floty pojazdów obejmuje także przygotowywanie harmonogramów uwzględniających regularne przeglądy serwisowe czy terminy opłat ubezpieczenia. Systematyczne wizyty w warsztatach są kluczowe, ponieważ mogą zapobiec poważniejszym awariom, ale też zwiększyć żywotność pojazdów. Co najważniejsze jednak – kwestia ta jest również ważna z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.
Główną zaletą zarządzania flotą samochodową jest możliwość przeprowadzania szczegółowych analiz. Kontrolując każdy aspekt związany z pojazdami, firma uzyskuje wgląd w ponoszone przez nie koszty i dąży do ich redukcji. Najczęściej rezultatem zmniejszenia wydatków jest zwiększenie zysków ze zleceń, a tym samym poprawienie wyników biznesowych. Niemniej jednak nie każdy przedsiębiorca dysponuje wiedzą, czasem oraz energią do efektywnego zarządzania flotą składającą się z zarówno paru, dziesiątek, jak i setek aut. Dlatego też coraz popularniejsze staje się powierzanie tej kwestii profesjonalnym firmom.
Foto: Pexels, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Jak zadbać o komfort pracowników w upalne dni? Krótki poradnik dla pracodawców