W wielu sytuacjach życiowych zachodzi potrzeba wykonania profesjonalnej wyceny posiadanej nieruchomości gruntowej, mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także różnego rodzaju ograniczonych praw rzeczowych, takich jak użytkowanie wieczyste czy służebności. Dotyczy to w równym stopniu podmiotów samorządowych i publicznych, jak i prywatnych właścicieli poszczególnych nieruchomości.
Najczęściej wyceny nieruchomości dokonuje się w toku czynności zmierzających do jej zbycia. Równie często operat szacunkowy przygotowywany jest na potrzeby podziału nieruchomości, ustanowienia na niej praw, a także działu spadku lub podziału majątku wspólnego byłych małżonków. O ile też w znacznej części przypadków, do sporządzenia wyceny nieruchomości dochodzi w toku postępowania sądowego, a co za tym idzie – czynności te zleca i kontroluje sąd, zdarzają się także sytuacje, w których wycenę rzeczoznawca majątkowy sporządza na indywidualne zamówienie. Z tego też względu warto wiedzieć, jak powinien wyglądać i co powinien zawierać operat szacunkowy.
Mianem operatu szacunkowego zwykło się określać pisemny dokument zawierający wycenę nieruchomości (jej części składowych, służebności itp.). Osobą uprawnioną do jego sporządzenia jest rzeczoznawca majątkowy – podmiot prowadzący działalność związaną z wyceną nieruchomości, spełniający wymogi określone w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Każdy operat szacunkowy składa się z kilku opisowych części. Pierwsza z nich dotyczy szczegółowego opisu nieruchomości oraz tych czynników, które będą mieć wpływ na jej wartość. W tym miejscu wskazuje się jej stan prawny, układ właścicielski, położenie i obciążenia. Po dokonanych oględzinach opisuje się nadto stan techniczny jej części składowych, lokali i pomieszczeń itp. Kolejne części operatu przedstawiają wybraną przez rzeczoznawcę metodę wyceny, analizę rynku nieruchomości podobnych, położonych w określonym obszarze, a także – właściwą część operatu, dotyczącą wartości wycenianej nieruchomości. Wybór metody wyceny stanowi niezależną decyzję rzeczoznawcy, popartą jego fachową wiedzą oraz standardami wyceny.
Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które oferują swoim klientom możliwość sporządzenia pełnej, kompletnej wyceny nieruchomości (operatu szacunkowego). Wybór jednego z nich determinowany powinien być kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to cena sporządzenia operatu, czas jego wykonania (w tym – czas oględzin nieruchomości), a także spełnianie przez operat wymogów właściwych dla zamierzonego wykorzystania. Wybierając rzeczoznawcę majątkowego warto bazować na opiniach innych osób, które wcześniej korzystały z jego usług. Dodatkową wskazówką przy wyborze może być też to, czy określony rzeczoznawca majątkowy został wpisany na listę biegłych sądowych z zakresu wyceny nieruchomości. Fakt ten oznaczać będzie, że na co dzień zajmuje się sporządzaniem operatów szacunkowych na zlecenie sądów z okręgu jego właściwości.
więcej na: https://www.mojrzeczoznawca.pl/
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|