Oprogramowanie dla firm jest bardzo zróżnicowane. Dostępne na rynku gotowe produkty pozwalają na realizację wielu różnorodnych działań. Jednocześnie stosunkowo często okazuje się, że nie sprawdzają się w przypadku konkretnego biznesu. Sposobem na zwiększenie efektywności i idealne dostosowanie narzędzi do realnych potrzeb jest oprogramowanie dedykowane. Dlaczego?
Narzędzia informatyczne odgrywają kluczową rolę w świecie współczesnego biznesu. Oczywiście umożliwia wsparcie poszczególnych aspektów działania – np. rozliczeń finansowych, księgowości, obsługi klienta, a nawet zarządzania produkcją czy polityką magazynową lub – za sprawą systemów ERP – kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem.
Oprogramowanie dedykowane – tworzone przez firmy takie jak katowicki Kotrak – w przeciwieństwie do dostępnych na rynku rozwiązań powstaje z myślą o konkretnym podmiocie. Dzięki temu pójście na jakiekolwiek kompromisy nie jest konieczne, a osiągane rezultaty są zdecydowanie lepsze.
Proces produkcji oprogramowania dedykowanego dla firm jest oczywiście zdecydowanie bardziej pracochłonny od doboru i konfiguracji dostępnych na rynku, gotowych rozwiązań. Pierwszym i najważniejszym elementem są konsultacje przeprowadzane pomiędzy klientem a dostawcą oprogramowania dedykowanego.
To na tym etapie udaje się określić listę kluczowych potrzeb, problemów i oczekiwań, które przełożą się na ostateczny kształt produktu. Doświadczony producent będzie w stanie dobrać odpowiednie rozwiązania techniczne i właściwie opracować plan implementacji.
Poza kompetencjami technicznymi producent dedykowanego oprogramowania powinien wyróżniać się również wiedzą biznesową i menedżerską. Dobre oprogramowanie dedykowane powinno skupiać się na wsparciu kluczowych procesów, gwarantując przy tym bezpieczeństwo i ergonomię. Dostawca musi więc jak najlepiej poznać organizację i posiadać odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę dotyczącą konkretnego rynku. Warto zweryfikować te informacje przed podjęciem współpracy.
Sam proces tworzenia dedykowanego oprogramowania może być długotrwały. W znacznej mierze zależy od zakresu pracy: oprogramowanie dedykowane może obejmować z jednej strony drobne aplikacje, wymagające mniejszych nakładów pracy, jak i skomplikowane, wielopoziomowe systemy, których zadaniem jest kompleksowe wsparcie wszystkich zachodzących w firmie procesów. Odpowiedzialny producent oprogramowania dedykowanego nie kończy jednak swojej pracy wraz z implementacją. Powinien również gwarantować długotrwałe wsparcie klienta oraz rozwój produktu pozwalający mu na odpowiadanie na zmieniające się realia rynku.
Koszty oprogramowania dedykowanego są rzecz jasna wyższe od wydatków związanych z zakupem istniejących produktów. Warto spojrzeć jednak na nie jako na świetną inwestycję, która szybko przełoży się na zdecydowanie lepszą realizację procesów, a więc również rentowność podejmowanych działań.
Wbrew pozorom oprogramowanie dedykowane nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dużych firm. Coraz częściej sięgają po nie również przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a nawet mikrofirmy. Właściwie opracowane oprogramowanie dedykowane może stać się przepustką do zupełnie nowych możliwości i pozwolić na łatwiejsze skalowanie biznesu.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|