Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na czym polega relokacja maszyn

25-05-2021, 17:34

Transport dużych maszyn i ciężkiego sprzętu wymaga posiadania dużej wiedzy oraz odpowiednich uprawnień czy możliwości logistycznych. Czym jest relokacja maszyn i kiedy jest wykorzystywana?

Transport dużych maszyn i ciężkiego sprzętu wymaga posiadania dużej wiedzy oraz odpowiednich uprawnień czy możliwości logistycznych. Czym jest relokacja maszyn i kiedy jest wykorzystywana?

Relokacja to nic innego jak przenoszenie. W przypadku relokacji maszyn przenoszone są maszyny np. pomiędzy dwoma oddziałami jednej firmy. Czasem bowiem zachodzi taka potrzeba. Nieco rzadziej przenosi się całe linie produkcyjne i zakłady pracy. Generalnie relokacja maszyn powinna mieć charakter kompleksowy. Obejmuje więc demontaż, załadunek, transport, rozładunek i montaż. Wszystko to wymaga dobrej organizacji i umiejętnego rozplanowania poszczególnych działań. Tylko wówczas relokacja maszyn ma szansę na powodzenie.

Relokacja może mieć charakter wewnętrzny bądź zewnętrzny. Maszyny przenosić można bowiem w ramach danej firmy lub poza nią. Niekiedy te działania odbywają się w ciężkich warunkach. Z tego powodu relokację maszyn najlepiej jest zlecić profesjonalistom.

Relokacja to demontaż sprzętu, jego transport, rozładunek czy montaż na miejscu docelowym. Podczas przewożenia znaczenie ma wielkość sprzętu i jego waga, a także odległość transportu. Często w tym przypadku wykorzystywane są specjalistyczne naczepy transportowe. Przydać się mogą również specjalne platformy wielopoziomowe. Do relokacji maszyn konieczny jest odpowiedni sprzęt. Sporo zależy przy tym od kształtu i wagi przewożonych elementów. Podstawa to na ogół podnośniki. Są to różnorodne urządzenia dźwigowe służące do pionowego podnoszenia produktów. Tak jest np. w przypadku podnośników hydraulicznych. Z kolei do transportu wewnętrznego często wykorzystuje się klasyczne wózki transportowe - wózki widłowe, wózki z platformą itd. Poza tym niektóre wózki posiadają dodatkowy mechaniczny napęd podnoszenia np. spalinowy, elektryczny czy hydrauliczny. Czasem wykorzystuje się też wózki unoszące, które nie podlegają dozorowi technicznemu. Warto też mieć na uwadze przenośniki wałkowe zwane niekiedy przenośnikami rolkowymi. Służą one do transportu ładunków stałych o zwartej budowie.

Relokacja maszyn najczęściej zlecana jest firmie zewnętrznej, co w praktyce pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Na ogół nie trzeba się wówczas martwić niczym, także rozładunkiem sprzętu czy jego montażem w miejscu docelowym. To zresztą rozwiązanie najbezpieczniejsze dla firmy. Pracownicy zajmujący się relokacją są w tym zakresie specjalistami i posiadają stosowne uprawnienia. Nie powinni mieć problemu z relokacją maszyn między firmami różnego typu. To o tyle istotne, że transport dużego i ciężkiego sprzętu bywa problematyczny, gdy nie ma się stosownego doświadczenia i nie posiada się odpowiedniego sprzętu. Z tego powodu wato zdać się na profesjonalistów.

Relokacja maszyn jest niekiedy z różnych względów konieczna. Czasem transportuje się nie tylko same maszyny, urządzenia, ale i całe linie produkcyjne. To spore wyzwanie dla każdej firmy, dlatego też najlepiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy relokacjami maszyn zajmują się od lat.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag relokacja maszyntag nowptag nolstag maszyny