Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

30-07-2019, 15:15

Większość osób podczas kupna telewizora kieruje się przede wszystkim wielkością ekranu. Polacy lubią duże telewizory. Jednak w praktyce podczas zakupów warto wziąć pod uwagę również i inne kryteria niż samą liczbę cali. Co w tym przypadku zatem ma znaczenie?

wybór telewizora

Jaki telewizor wybrać?

Przeciętny Polak telewizor wymienia raz na 6 lat. Co roku w kraju sprzedawanych jest ponad 2,2 mln telewizorów. Największą popularnością cieszą się urządzenia w jakości Ultra HD o przekątnej ekranu minimum 55 cali.

Podczas zakupu telewizora klienci zwracają uwagę na takie kwestie jak wielkość przekątnej ekranu, jakość obrazu wyposażenie oraz cena. Obecnie rośnie popularność odbiorników Ultra HD i Smart TV, gdyż za ich pośrednictwem połączyć się można z serwisami VOD, które oferują filmy i seriale w wysokiej jakości. Polacy stawiają na telewizory duże o wielkości minimum 55 cali. Zresztą duże odbiorniki są coraz tańsze.

Przede wszystkim wielkość

Dla wielu osób 50 cali to zupełne minimum w przypadku wielkości telewizora. Przy większym budżecie można sobie pozwolić na model jeszcze większy  z ekranem 75-85 cali. Jednak błędne jest myślenie, że im większy odbiornik, tym lepiej. Wielkość telewizora powinno się bowiem dobrać odpowiednio do wielkości pomieszczenia, w którym ten będzie stał. Odległość od telewizora nie może być za mała, gdyż wówczas jego oglądanie nie będzie zbyt wygodne.

Odstęp między sofą a telewizorem full HD powinna wynosić 210 cm w przypadku telewizora o wielkości 50 cali. Przy telewizorze 75-calowym powinno to być niemal 300 cm. W przypadku telewizorów Ultra HD ta odległość wynosi od 105 do 210 cm dla telewizora 50-calowego oraz od 158 do 315 cm dla telewizora o wielkości 75 cali.

Jaką rozdzielczość wybrać?

Jeszcze jakiś czas temu w Polsce dostępne były jedynie telewizory HD Ready o rozdzielczości 1280x720 pikseli. Dzisiaj standardem są modele z Full HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Coraz większą popularnością cieszą się telewizory Ultra HD o rozdzielczości 3840x2160 pikseli. Nazywane są one często telewizorami 4K. Im wyższa jest rozdzielczość, tym lepszej jakości jest obraz. Warto jednak pamiętać o tym, że sygnał telewizyjny w 4K nie jest nadawany. Zakup telewizora Ultra HD nie ma więc sensu, gdy będzie on służyć jedynie do oglądania telewizji.

OLED czy QLED?

Nowoczesne telewizory wykorzystują różnorodne technologie podświetlania. Wiele modeli korzysta z OLED. Technologia ta wyróżnia się doskonałą czernią, dobrym kontrastem i wiernym odwzorowaniem kolorów. Zapewnia świetne kąty obrazu, ale z drugiej strony wiąże się z ograniczonym poziomem jasności. Inną opcją są telewizory LCD z pełnym tylnym podświetleniem, które dobrze oddają efekt HDR i są uniwersalne. Z drugiej strony dają gorszy kąt widzenia i niższą jakość czerni. Rodzajem telewizorów LCD są QLED, a więc LCD z kwantowymi kropkami.

Funkcje dodatkowe

Podczas zakupu telewizora warto też zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe np. SMART TV, która pozwala na podłączenie urządzenia do internetu bezprzewodowo lub przewodowo. Dzięki temu telewizor staje się niejako monitorem pozwalającym na korzystanie z sieci i aplikacji różnego rodzaju. W sklepach znaleźć można nawet telewizory ze sztuczną inteligencją.

W celu podjęcia decyzji zakupowej, warto poznać różnorodne rankingi produktów, które zawierają porównania poszczególnych popularnych modeli.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. ArLawKaRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: