Montaż płyt gumowych

06-08-2021, 15:25

Płyty gumowe to uniwersalny, wygodny i wytrzymały produkt, który jest stosowany w wielu różnych sytuacjach – jako zabezpieczenie tarasów i balkonów, na placach zabaw, na siłowniach i halach sportowych czy też w transporcie. Płyty gumowe są popularne ze względu na swoją stosunkową niską cenę i dużą odporność na niekorzystne warunki – mogą służyć przez długi czas. Poza tym cechują się wielofunkcyjnością. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest izolacja, amortyzacja i zabezpieczenie.

Płyty gumowe – dla kogo?

Płyty gumowe stosowane są zarówno jako zabezpieczenie hal produkcyjnych, magazynów itd. jak również wykorzystywane są przez osoby prywatne, które kładą je na balkonach, tarasach, w domowych siłowniach, na strychach czy w piwnicach. Produkt ten cechuje się naprawdę szerokim zastosowaniem i dlatego jest tak popularny.

Jak montować płyty gumowe?

Montaż płyt gumowych, nawet samodzielny, nie jest trudnym przedsięwzięciem. Po pierwsze, płyty gumowe muszą zostać zainstalowane na powierzchni stabilnej, która nie ma zanieczyszczeń czy żłobień. Jest to konieczne dla pełnej stabilizacji płyt. Płyty gumowe mogą być z powodzeniem instalowane na asfaltowych i betonowych wylewkach, jak również na kostce brukowej. Wewnątrz budynku, płyty gumowe mogą zostać położone na płytkach ceramicznych, gładkiej kamiennej podłodze, panelach oraz parkiecie drewnianym i ze sklejki. Układane w środku, płyty gumowe powinny zostać rozłożone na podłożu 24h przed montażem. Jest to konieczne, by maty nabrały pożądanej elastyczności, co umożliwia dokładne dopasowanie. By ułożyć płyty gumowe, powierzchnia musi być gładka i czysta. Ważne jest odkurzenie, by pod płyty gumowe nie dostał się kurz czy piasek. Dostępne maty gumowe mogą mieć formę puzzli, kwadratów z kołkami lub też kwadratów o gładkich brzegach. 

formatka płyta gumowa

Montaż „puzzli”

Montaż puzzli jest bardzo łatwy – elementy pasują do siebie i złożone tworzą jedną całość. Konieczne jest ułożenie puzzli obok siebie, tak aby przykryły całą powierzchnię. Elementy znajdujące się przy ścianach mogą zostać ścięte ostrym nożem. Ważne, by cięcia wykonywać na twardym podłożu, tak by krawędzie mogły być maksymalnie równe. Poszarpane brzegi będą wyglądać nieestetycznie – a tego przecież nikt z pewnością nie chce. 

Montaż płyt kwadratowych o równych brzegach

Płyty kwadratowe o równych brzegach powinny zostać położone tak, by krawędzie ściśle do siebie przylegały. Można je montować z tzw. przesunięciem – wtedy jeden rząd zaczyna się w połowie wcześniejszego lub też zupełnie równo. Jest to kwestia osobistych preferencji. Płyty kwadratowe mogą również zostać docięte odpowiednio do wykładanej powierzchni. 

Montaż płyt gumowych kwadratowych z kołkami

Płyty gumowe kwadratowe z kołkami są idealne wszędzie tam, gdzie nawierzchnia nie jest niczym ograniczona, na przykład ścianami. Brzegi płyt gumowych wyposażone są w specjalne kołki oraz otwory, które do siebie pasują – dzięki temu montaż takich płyt jest bardzo prosty. Również ten rodzaj płyt gumowych może być układany równo lub z przesunięciem. 

Czy konieczne jest klejenie?

Klejenie płyt gumowych nie jest konieczne, chociaż rzeczywiście możliwe jest podklejenie płyt gumowych do gruntu. Konieczne jest wtedy wykorzystanie specjalnego kleju do gumy. Płyty gumowe są jednak bardzo ciężkie, dlatego nie jest to wymóg konieczny – trudno je bowiem przesunąć. Ponadto, wewnątrz dodatkowe ograniczenie stanowią ściany, które uniemożliwiają przesuwanie się płyt gumowych.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag płyta gumowatag nolstag noadeverest

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.