Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Montaż klimatyzacji a kluczowe aspekty prawne

21-07-2022, 23:22

Obecnie bardzo wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na montaż klimatyzacji. Tego rodzaju system jest wprost nieoceniony w sezonie letnim, gdyż niweluje poziom temperatury w pomieszczeniach i jednocześnie reguluje wilgotność powietrza. Przed przystąpieniem do czynności instalacyjnych warto koniecznie poznać obowiązujące przepisy prawa.

Montaż klimatyzacji a kluczowe aspekty prawne

Dbałość o przyrodę to priorytet

Montaż klimatyzacji przede wszystkim musi się odbywać z maksymalną troską o środowisko naturalne. Chodzi tutaj w szczególności o respektowanie wytycznych zmierzających do ograniczenia emisji toksycznych gazów cieplarnianych - niezwykle szkodliwych dla ludzkiego zdrowia i pogłębiających dziurę ozonową.

Kluczową rolę odgrywa w tym kontekście tzw. ustawa f-gazowa, wydana 15 maja 2015 roku, a znowelizowana na początku 2018 roku. Dotyczy ona bezpośrednio substancji znajdujących zastosowanie jako czynniki chłodzące w układach klimatyzacyjnych. Zgodnie ze wskazówkami zawartymi we wspomnianym dokumencie, popularne dotychczas substancje R410A, R404A i R134A bazujące na niepożądanym fluorze powinny zostać całkowicie zastąpione do roku 2025 przez proekologiczny czynnik R32. Jeśli zatem w tym momencie przeprowadzamy montaż klimatyzacji, to zadbajmy o jego uwzględnienie.

Regularne weryfikowanie szczelności jako jeden z istotnych obowiązków

Montaż klimatyzacji najlepiej jest powierzyć specjalistycznej firmie zatrudniającej osoby z odpowiednimi uprawnieniami (pisemnym certyfikatem wydanym przez Urząd Dozoru Technicznego). W przeciwnym razie trzeba się liczyć zarówno z ryzykiem nieprawidłowego funkcjonowania systemu, jak i utraty gwarancji producenta.

Nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, że źle połączone komponenty zmniejszają wydajność układu poprzez powodowanie powolnego wycieku czynnika chłodniczego. Oczywiście to tylko jedna z potencjalnych usterek.

Ustawa f-gazowa nakazuje, aby fachowiec założył kartę urządzenia i dokonał w niej stosownego wpisu do 15 dni od chwili zrealizowania prac instalacyjnych. Jest ona niezbędna w procesie rejestracji systemu w Centralnym Rejestrze Operatorów. Wszelkie wykonywane w przyszłości usługi serwisowe i naprawcze również leżą w gestii doświadczonego specjalisty dysponującego certyfikatem.

Dodajmy, że montaż klimatyzacji nierozerwalnie wiąże się z obowiązkiem systematycznego sprawdzania jej szczelności. W przypadku jednostek zawierających od 5 do 50 ton ekwiwalentu CO2 wymagana częstotliwość kontroli to raz do roku, a w przypadku jednostek przekraczających 50 ton ekwiwalentu CO2 - co 3 miesiące.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Climteco.pl, zajmującą się profesjonalnym montażem klimatyzatorów na terenie Krakowa i całego województwa małopolskiego.


Ostatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031