Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Modne i praktyczne oświetlenie do domowego gabinetu - co wybrać?

14-09-2023, 16:01

Praca z domu może być wygodna i efektywna. Trzeba tylko zadbać o to, by stworzyć odpowiednie warunki do działania. W dużej mierze odpowiada za to prawidłowo dobrane oświetlenie. Jakie lampy muszą koniecznie znaleźć się w domowym gabinecie? O czym pamiętać podczas planowania systemu oświetleniowego? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Modne i praktyczne oświetlenie do domowego gabinetu - co wybrać?

Praktyczne home office – jak zaprojektować domowy gabinet?

Statystyki podają, że aż 28% Polaków pracuje zdalnie, a spora grupa zdecydowała się na model tryb hybrydowy. Takie rozwiązanie potrafi być bardzo korzystne i efektywne – zwłaszcza gdy odpowiednio zaplanuje się miejsce do pracy. Może to być wydzielona strefa w wielofunkcyjnym pomieszczeniu dziennym lub oddzielny pokój przemianowany na gabinet.

Ważne, by znalazło się w nim wygodne biurku lub stół z krzesłem, a także miejsce na wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria. Nie można zapomnieć też o oświetleniu. To od niego zależy wydajność pracy. Źle dobrane światło nasila objawy zmęczenia i prowadzi do problemów ze wzrokiem. Dobrze dopasowane natomiast wspomaga koncentrację oraz sprawia, że możemy pracować dłużej bez odczuwania dyskomfortu.

Ile lamp ustawić w domowym biurze?

Oświetlenie domowego biura musi się składać z kilku elementów. Jeśli tylko jest to możliwe, jego podstawą powinno być oświetlenie naturalne, wpadające przez przeszklenia. Można na przykład ustawić biurko przy oknie, by korzystać ze światła słonecznego, które jest zdecydowanie najlepsze dla oczu.

Oprócz tego niezbędne jest oświetlenie sztuczne, czyli zespół zróżnicowanych lamp, które da się znaleźć choćby na stronie: AZzardo.com.pl. Należy zadbać o to, by w pomieszczeniu występowało zarówno oświetlenie ogólne (równomiernie rozświetlające całe wnętrze), jak i zadaniowe – doświetlające samo stanowisko pracy.

Jakie produkty oświetleniowe wybrać?

Jako oświetlenie ogólne najczęściej stosuje się lampy sufitowe lub wiszące (montowane bezpośrednio do sufitu lub na szynoprzewodzie). Może to być jedna większa oprawa lub kilka mniejszych, równomiernie rozmieszczonych we wnętrzu, by doświetlić wszystkie zakamarki. To dzięki nim da się swobodnie przemieszczać i wykonywać wszystkie podstawowe czynności.

W roli lamp zadaniowych stosuje się chętnie oprawy stołowe. Jak wybrać najlepszą? Świetnie sprawdzają się modele z regulacją wysokości i kąta świecenia, wykonane z trwałych materiałów. Zadbajmy o to, by lampa na biurko równomiernie doświetlała całą powierzchnię blatu – bez zacienionych fragmentów czy odbłysków, co mogłoby męczyć narząd wzroku. Warto postawić na model emitujący światło chłodniejsze (sprzyja koncentracji), o natężeniu na poziomie 500 lx. Niekiedy zamiast lampy stołowej stosuje się kinkiety (oszczędność miejsca) lub eleganckie lampy podłogowe – zapewniają dobry poziom doświetlenia oraz stanowią jeden z kluczowych elementów wyposażenia modnego gabinetu.

Jeśli w gabinecie przewidziano kącik rekreacyjny z fotelami i stolikiem kawowym, warto również tam ustawić lampę podłogową. Zbuduje klimat. Pozwoli na chwilę relaksu oraz zapewni klimatyczne miejsce do przyjmowania klientów lub gości.

Funkcjonalne i wygodne domowe biuro

Oświetlenie w domowym biurze musi odpowiadać indywidualnym potrzebom i zapewniać właściwe warunki do pracy. Ułatwia to realizację obowiązków, odciąża wzrok i sprawia, że nawet najtrudniejsza praca staje się przyjemniejsza.

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *