MNI: 40-procentowy wzrost przychodów

16-05-2011, 06:52

Wyniki finansowe giełdowej spółki pokazały, że na telekomunikacji nadal można bardzo dobrze zarabiać. W ciągu roku nastąpiła znaczna poprawa kluczowych wskaźników.

Spółka MNI S.A. (GPW: MNI) opublikowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2011 roku. Przychody wyniosły 81,1 mln złotych i były o 39,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego oraz o 5,1 proc. wyższe niż w poprzednim kwartale. Warto podkreślić, że zeszłoroczne tempo wzrostu przychodów wyniosło 14,6 proc.

- Dynamiczny wzrost to efekt rozwoju organicznego oraz dokonywanych przejęć. Jesteśmy jednym z nielicznych podmiotów skutecznie konsolidujących rynek telekomunikacyjny w Polsce - mówi Andrzej Piechocki, prezes MNI. W zeszłym roku MNI przejęła kontrolę nad giełdową spółką Hyperion S.A., a także kupiła 77,3 proc. udziałów w Stream Communications Sp. z o.o.

>> Czytaj więcej: Telekomunikacja siłą Grupy MNI S.A.

O 29,1 proc. poprawił się wskaźnik EBITDA, który wyniósł 26,3 mln złotych. Zysk netto wzrósł z kolei o 78,9 proc. (również wyprzedzając zeszłoroczną dynamikę), do poziomu 15,0 mln złotych wobec 8,4 mln złotych rok temu.

TELEKOMUNIKACJA

Po raz kolejny potwierdzenie znalazł fakt, że siłą napędową MNI S.A. jest telekomunikacja. Branża uznawana za perspektywiczną przyniosła w okresie styczeń-marzec br. 59,5 mln złotych przychodów, co oznacza wzrost o 73,5 proc. rok do roku. W porównaniu z Q410 wzrost wyniósł 25,8 proc. Wypracowany zysk netto branży wyniósł 8,1 mln złotych, o 78,6 proc. więcej niż w pierwszym kwartale roku 2010. MNI spodziewa się, że w całym roku przychody w sektora telekomunikacyjnego urosną o 17,4 proc., do 242,3 mln złotych.

- Zwiększenie przychodów możliwe dzięki wprowadzeniu usługi IP TV (telewizja cyfrowa z rozbudowanymi możliwościami interakcji i usług na żądanie, przy transmisji wykorzystuje się sieci obsługujące protokół IP), oferowanej w podstawowym pakiecie łącznie z usługą szerokopasmowego dostępu do internetu, a także lepszej sprzedaży usług hurtowego dostępu do sieci (WLR) - wyjaśnia Marek Południkiewicz, prezes MNI Telecom S.A.

Zmieni się rola Hyperion S.A. Początkowo zakładano bowiem, że wokół tej firmy nastąpi konsolidacja aktywów telekomunikacyjnych grupy. Ostatecznie jednak ma ona urzeczywistnić plan oferowania jednocześnie usług powstałych w wyniku połączenia telekomunikacji, telewizji i internetu. Dlatego też sprzedała swoje spółki telekomunikacyjne i infrastrukturę na rzecz MNI S.A., kupując jednocześnie trzy inne podmioty:

  • Lark Europe Sp. z o.o., czołowego dostawcę elektroniki użytkowej (urządzeń do nawigacji GPS, tabletów) pod marką LARK,
  • Telestar S.A., nadawcę ogólnopolskiego satelitarnego iTV oraz kilku programów
    rozrywkowych w Wielkiej Brytanii,
  • Netshops.pl Sp. z o.o. - galerię handlu internetowego dla obsługi e-commerce.

Nowa strategia zakłada skupienie się Hyperiona na dostarczaniu multimedialnych usług kontentowych, dostępu do internetu w oparciu o infrastrukturę MNI S.A. oraz dostępu do ofert kontentowych (e-booków, filmów czy programów sportowych).

USŁUGI DODANE

Usługi dodane - sprzedaż multimedialnego kontentu mobilnego, marketingu mobilnego i mobilnej rozrywki oraz dostarczanie informacji geograficznej - leży w gestii MIT Mobile Internet Technology S.A. Przychody z tego segmentu w Q111 wyniosły 20,5 mln złotych, co oznacza spadek o 12,2 proc. rok do roku. Zysk netto wyniósł 4,6 mln złotych.

- Odnotowany w I kwartale br. spadek przychodów to przede wszystkim efekt wysokiej bazy sprzed roku, wynikającej z przesunięcia wpływów z loterii operatorskich z końca 2009 r. na początek 2010 r. Jest on więc neutralny dla spółki - mówi Leszek Kułak, prezes MIT S.A.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wyniki finansowetag MNI Telecomtag MNItag Hyperion
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031