mLegitymacja wkrótce w Twojej szkole?

31-10-2018, 18:53

mLegitymacje wychodzą już z fazy testów. Chętne szkoły publiczne i niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych - szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i placówki kształcenia ustawicznego będą mogły je wydawać swoim uczniom.

mLegitymacja to uzupełnienie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej legitymacji szkolnej - cyfrowa kopia, wyświetlana w telefonie komórkowym. Uczeń korzystający z mLegitymacji nie musi mieć przy sobie oryginału dokumentu. Wyświetlenie mLegitymacji na ekranie telefonu pozwala sprawdzić jej ważność - dane w mLegitymacji są zawsze zgodne z tymi w legitymacji tradycyjnej.
mLegitymacja. Wzór według rozporządzenia
Wzór mLegitymacji, według Rozporządzenia MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.
mLegitymacja może być wystawiona chętnemu uczniowi pełnoletniemu na jego własny wniosek, zaś niepełnoletniemu - na wniosek jego rodziców. Wniosek składa się do szkoły. Jak mówi Rozporządzenie MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (par. 3, ust. 1a):

1a. Szkoły [....], wydając legitymację szkolną albo e-legitymację szkolną, mogą wydać dodatkowo mLegitymację szkolną, stanowiącą dokument elektroniczny  przechowywany i prezentowany przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych.

Wydanie mLegitymacji nie jest więc obowiązkiem szkoły, lecz jej dobrą wolą. Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, mlegitymacje mogą być wydawane przez te szkoły, które wyraziły chęć ich wydawania i mają z Ministerstwem umowę. Na razie są to trzy szkoły podstawowe (Halinów, Siedlce i Żyrardów).

- Sukcesywnie będziemy podłączali zainteresowane placówki. Po podpisaniu pierwszych porozumień udostępnimy aplikację z uruchomioną legitymacją szkolną - wyjaśniło nam Ministerstwo.

Aby korzystać z mLegitymacji, uczeń musi pobrać na swój telefon bezpłatną aplikację rządową mObywatel.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930