Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

mLegitymacja - kopia dokumentu dostępna w chętnych szkołach

16-09-2019, 13:41

Wśród mDokumentów oferowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji w aplikacji mObywatel znajduje się mLegitymacja szkolna - cyfrowa kopia dokumentu uczniowskiego. Na razie mLegitymacja dostępna jest dla posiadaczy telefonów z systemem Android. Warunkiem korzystania z mLegitymacji jest jednak umowa, zawarta przez szkołę z Ministerstwem Cyfryzacji.

mLegitymacja to uzupełnienie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznej legitymacji szkolnej. Stanowi cyfrową kopię ważnego dokumentu. Jest częścią aplikacji mObywatel.
Uczeń korzystający z mLegitymacji nie musi mieć przy sobie oryginału dokumentu.
Zanim jednak uczniowie skorzystają z mLegitymacji, szkoła musi wystąpić o umowę z Ministerstwem Cyfryzacji, by móc takie kopie legitymacji wydawać. Nie jest to jednak obowiązek szkoły, bo zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (par. 3, ust. 1a):

1a. Szkoły [....], wydając legitymację szkolną albo e-legitymację szkolną, mogą wydać dodatkowo mLegitymację szkolną, stanowiącą dokument elektroniczny  przechowywany i prezentowany przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych.

Aby uzyskać uprawienia do wydawania mLegitymacji, szkoła zgłasza się do Ministerstwa poprzez stronę zgłoszeń do mLegitymacji. Otrzymuje wówczas na e-mail szkolny specjalny kod weryfikacyjny - na tej podstawie rusza procedura zgłoszeniowa.

Strona do zgłaszania do mLegitymacji

To nic nie kosztuje. Szkoła nie musi też kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania (informacja Ministerstwa Cyfryzacji).

mLegitymacja może być wystawiona chętnemu uczniowi pełnoletniemu na jego własny wniosek, zaś niepełnoletniemu - na wniosek jego rodziców. Wniosek należy złożyć w szkole.

Aby korzystać z mLegitymacji, uczeń musi pobrać na swój telefon bezpłatną aplikację rządową mObywatel.


« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031