Ministerstwo Finansów a bezpieczeństwo. Sprawdź, gdzie trafiają dane z JPK

01-06-2017, 12:39

Rozwiązania chmurowe odgrywają kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw. Korzysta z nich już 90 procent firm z listy Fortune 500, a analizy przygotowane przez Instytut Gartnera prognozują aż 18-procentowy wzrost w 2017 roku. Zmiany widać także na polskim rynku, który coraz częściej stawia na chmurę. Najlepszym przykładem jest Ministerstwo Finansów, które używa platformy Azure do przechowywania zaszyfrowanych danych na jednym z etapów obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego. Oznacza to, że dane większości przedsiębiorców w Polsce już trafiły do chmury Microsoft.

senetic

Przejście z serwerów lokalnych do chmury rozwiązuje wiele problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy oraz zatrudnione przez nich osoby odpowiedzialne za infrastrukturę IT. Rodzi jednak sporo pytań o bezpieczeństwo. - Serwery fizyczne były dotychczas namacalnym dowodem troski o odpowiednią ochronę danych, jednak firmy, którym zależy na nadążeniu za tempem rozwoju technologicznego nie bez powodu już dawno zaczęły przenosić swoje rozwiązania do chmury. To zrozumiałe, że można czuć się bardziej komfortowo w sytuacji, gdy miejsce przechowywania naszych danych jest na wyciągnięcie ręki, ale to tylko pozory. Niewiele centrów danych w Polsce dorównuje ochronie zapewnianej przez Microsoft, dlatego warto rozważyć czy samodzielnie jesteśmy w stanie finansowo i kompetencyjnie poradzić sobie z efektywnym wdrożeniem zabezpieczeń na równie wysokim poziomie, na jakim realizuje to Microsoft - podkreśla Krystian Mularczyk, który prowadzi projekty przenoszenia infrastruktury fizycznej do chmury Microsoft Azure w firmie Senetic.

Bezkompromisowa ochrona

Zastosowanie platformy Azure pozwala Ministerstwu Finansów na drastyczne obniżenie ryzyka awarii rozwiązania JPK spowodowanej głównie przesłaniem sporej ilości danych w krótkim czasie. Dane w pierwszej fazie są przesyłane w zaszyfrowanej formie na platformę Azure. Stamtąd dopiero trafiają na serwery MF, gdzie są rozszyfrowywane i przetwarzane. Wprowadzenie zbioru danych JPK (m.in. ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, księgi przychodów i rozchodów czy faktury VAT) umożliwiło usprawnienie komunikacji ministerstwa z podatnikiem

- Zapewnienie bezpieczeństwa to najwyższy priorytet Microsoft. Przechowywanie danych finansowych polskich przedsiębiorców to ogromna odpowiedzialność. Włączenie Microsoft Azure do stałego wsparcia projektu JPK dowodzi tego, że bezpieczne wykorzystanie rozwiązań chmurowych do realizowania projektów przetwarzających nawet najbardziej wrażliwe dane jest możliwe. Decyzja Ministerstwa Finansów potwierdza bezkonkurencyjny poziom zapewnianej ochrony. W 2017 roku nie powinniśmy już pytać czy chmura jest bezpieczna, bo jej bezpieczeństwo potwierdzone jest wypełnieniem licznych wymogów formalnych, na których spełnienie nie może liczyć większość centrów danych. Obecnie powinniśmy zadać sobie pytanie, w jaki sposób już teraz wykorzystać chmurę do zwiększenia efektywności swojej firmy - tłumaczy Krystian Mularczyk z Senetic.

Platforma Azure spełnia rygorystyczne normy polityki dostępu, wyróżnia ją wieloskładnikowe uwierzytelnianie i wielopoziomowe szyfrowanie. Microsoft wdrożył pierwszą na świecie międzynarodową normę poufności danych w chmurze ISO/IEC 27018, która daje pewność pełnej kontroli nad danymi. Dzięki wielu certyfikatom (m.in. CSA, ITAR, CJIS, HIPAA czy IRS 1075) Azure jest najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem chmurowym. W Stanach Zjednoczonych jej niezawodność została potwierdzona certyfikatem poziomu 5 („Level 5”) Departamentu Obrony USA.

Perspektywy

Prognozy na kolejne lata przewidują intensywny rozwój rynku chmurowego. Jak informują analitycy z instytutu Gartnera 2017 rok przyniesie nawet 18-procentowy wzrost w tym segmencie. Zmiany są podyktowane potrzebą wykorzystywania zabezpieczeń dostosowanych do szybkiego tempa rozwoju technologicznego. Odchodząc od serwerów lokalnych, można mieć pewność kompleksowej ochrony przed coraz bardziej podstępnymi zagrożeniami. To także brak nakładów inwestycyjnych i minimalne koszty operacyjne. Decydując się na ulokowanie swoich danych w chmurze już teraz, zyskuje się pewność, że wykorzystywane rozwiązanie to wybór, który sprawdzi się nie tylko teraz, ale i w przyszłości, pozwalając skupić się pracownikom IT na tym, co najważniejsze – na rozwoju biznesu.

senetic logo
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag usługi chmurowetag Senetictag komunikat firmytag JPKtag Azure
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: