Ministerstwo Cyfryzacji pokazało jak to się robi! Opublikowało rejestr umów

25-01-2016, 12:46

Ile kosztowały usługi komórkowe dla Ministerstwa Cyfryzacji? Kto wykonał zdjęcia na jego stronę? To wszystko możemy sprawdzić w rejestrze umów opublikowanym przez ministerstwo cyfryzacji. To godny pochwalenia przykład przejrzystości urzędu!

W Dzienniku Internautów często narzekamy, że ten lub inny urząd chowa przed obywatelami informację publiczną. Mamy nawet cykl "absurdy dostępu do informacji publicznej". Zależy nam na dostępie do informacji, ale chyba zbyt rzadko zdarzało nam się chwalić te urzędy, które w kwestii udostępniania informacji zrobiły więcej niż musiały. 

Rejestr umów ministerstwa

Ministerstwo Cyfryzacji to taki właśnie urząd - zrobił więcej niż musiał. W swoim Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwo opublikowało rejestr umów i zamówień z lat 2012-2016. Możemy sobie sprawdzić na co ministerstwo wydawało pieniądze. Możemy się dowiedzieć ile kosztowały miejsca parkingowe, albo ile kosztowało korzystanie z serwisu informacyjnego PAP. Wszystko jest przedstawione w wygodnej do przeszukiwania tabelce. 

Rejestr umów - ministerstwo cyfryzacji

Dziennik Internautów od dawna wspiera ideę publicznych rejestrów umów. Naszym zdaniem każdy urząd w Polsce powinien publikować takie tabelki. Każdy obywatel powinien móc sprawdzić co urząd kupuje, za ile i od kogo. 

Już wcześniej rejestry umów ujawniały m.in. urzędy miast. W Dzienniku Internautów publikowaliśmy wywiad na ten temat z Adamem Dobrawym. Temat rejestrów umów był też podnoszony przy kampanii prezydenckiej. Niestety były pewne problemy z ujawnieniem rejestru umów Kancelarii Prezydenta.

Udostępniane rejestrów umów nie jest obowiązkiem, ale jest bardzo dobrą praktyką. W lipcu ubiegłego roku wspomniany już Adam Dobrawy zwracał się do ministerstw, aby ujawniały swoje rejestry. Niestety Kancelaria Premiera stwierdziła, że opublikowanie przez nią rejestru umów wymagałoby zmiany przepisów. Trudno powiedzieć jak ktoś wpadł na takie wytłumaczenie. Kilka innych ministerstw odpowiedziało, że nie ma obowiązku i kropka. 

Przejrzyście, prosto, przeszukiwalnie

Ministerstwo Cyfryzacji podjęło wyzwanie. Nie tylko opublikowało "jakiś" rejestr umów, ale zrobiło to we właściwy sposób. Oto dlaczego. 

  • Rejestr umów MC jest czytelny (nie jest jakimś niewyraźnym skanem, tylko ma formę tabeli na stronie).
  • Rejestr umów MC da się przeszukiwać.
  • Rejestr da się dodatkowo pobrać w "przeszukiwalnym" formacie PDF.
  • W rejestrze określono kontrahentów. Nie ograniczano się do publikowania okrojonych informacji o wykonawcy (np. "osoba fizyczna").
  • W rejestrze zawarto informacje o współfinansowaniu ze środków UE. To może być istotne dla oceny poszczególnych umów. 

Ministerstwo Cyfryzacji nie tylko stało się przejrzyste. Ono dało również dobry przykład. Pokazało, że tak właśnie można zrobić. To samo ministerstwo udostępnia swoje zasoby na licencji Creative Commons. Może Creative Commons to jeszcze nie domena publiczna, ale zawsze to lepiej niż wypisywanie na stronach, że np. używanie zdjęć w celach komercyjnych jest niedozwolone.

Rzadko nam się zdarza pisać artykuły pochwalne na część urzędników. Nie lubimy im przyklaskiwać, ale teraz musimy. Niestety musimy. Szukaliśmy nawet w rejestrze czegoś, do czego dałoby się przyczepić, ale jakoś nie wyszło. Musimy się ograniczyć do stwierdzenia, że tak właśnie powinno się publikować rejestry umów. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy