Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Mieszkanie z MdM? Co należy wiedzieć, by nie stracić dopłaty!

28-05-2016, 05:50

Program Mieszkanie dla Młodych, to ogromna szansa  dla wszystkich osób, które chcą zrealizować swoje marzenie o posiadaniu własnego lokum. Ogromnym plusem dopłaty są nieskomplikowane warunki, ale niewiele osób wie, że otrzymane wsparcie można stracić. Co zrobić, by tak się nie stało?

Mieszkanie dla Młodych, to rządowe wsparcie na zakup pierwszej nieruchomości, które wystartowało na początku 2014 roku. Program charakteryzuje się przejrzystymi warunkami oraz niezbyt wygórowanymi kryteriami. Wszystko to powoduje, że cieszy się on ogromną popularnością wśród młodych osób. Niestety, niewiele z nich wie, że dofinansowanie można stracić. Na co zatem uważać, gdy beneficjent otrzyma dopłatę na zakup mieszkania?

Kiedy można stracić MdM?

Ustawa regulująca dopłatę w programie MdM, dokładnie precyzuje w jakich sytuacjach można utracić, otrzymane już dofinansowanie. Przede wszystkim beneficjenci nie mogą sprzedać lub zrzec się współwłasności nieruchomości przed upływem 5 lat. Objętego programem MdM lokalu mieszkalnego, czy domu nie można wynająć, podwynająć i użyczyć – również przed upływem 5 lat.

Program MdM dedykowany jest osobom, które chcą zakupić swoje mieszkanie lub dom, w celach mieszkaniowych. Dlatego też, ustawa precyzuje, że nie można zmieniać docelowego przeznaczenia nieruchomości.

Dopłatę z Mieszkania dla Młodych będzie musiała oddać także osoba, która ze swojej winy lub winy dewelopera, czy spółdzielni mieszkaniowej odstąpiła od nabycia nieruchomości.

Przed upływem 5 lat nie można również nabyć praw własności do innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Na szczęście, ustawa przewiduje wyjątek od powyższej zasady. Zwrotu dofinansowania nie powinni obawiać się beneficjenci, którzy nabyli prawo własności drogą spadku lub zawarcia związku małżeńskiego.

Zwrócić rządową dopłatę będę musiały również osoby, które przed upływem 5 lat od otrzymania wsparcia spłacą kredyt hipoteczny – program dopuszcza możliwość spłaty tylko jego części, która nie przekracza wysokości dofinansowania.

Dopłatę można stracić też w przypadku, gdy beneficjent dokonał wyłudzenia kredytu – w tym przypadku oprócz utraty dofinansowania, grozi także kara na podstawie Kodeksu Karnego.

Przed skorzystaniem z programu MdM, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi aspektami dofinansowania. Wiele istotnych informacji publikowanych jest przez specjalne serwisy internetowe, takie jak np. mdmprogram.com, które poświęcone są tylko tematyce rządowych dopłat.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E