Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

mBank i MultiBank - płatności NFC dla posiadaczy iPhone’ów

21-11-2011, 14:05

MultiBank, mBank oraz Visa Europe zorganizują pilotaż płatności zbliżeniowych (NFC). Będą mogli wziąć w nim udział klienci banków, którzy posiadają iPhone'y.

W ramach testu płatności mobilnych NFC użytkownik otrzyma nakładkę (adapter) iCarte na swój aparat Apple, współpracującą z aplikacją Visa Mobile, która zostanie zainstalowana po podłączeniu nakładki. Aplikacja docelowo będzie bezpłatnie dostępna w internetowym sklepie AppStore. Dzięki nakładce i oprogramowaniu klienci będą mogli płacić zbliżeniowo za pośrednictwem telefonu komórkowego w sklepach i innych punktach wyposażonych w terminale zbliżeniowe.

Dostarczane przez MultiBank i mBank adaptery iCarte będą współpracować z najnowszymi modelami iPhone’ów trzeciej i czwartej generacji.

- Zdecydowaliśmy się na uruchomienie pilotażu płatności mobilnych dla posiadaczy urządzeń iPhone, ponieważ to z nich nasi klienci najczęściej logują się do serwisu transakcyjnego. Statystyki pokazują, że w MultiBanku aż 35 proc. wszystkich logowań realizowanych jest z telefonów Apple'a. Także w mBanku odsetek ten jest wysoki i wynosi 20 proc. – wyjaśnia Paweł Kucharski, dyrektor banku ds. marketingu i rozwoju biznesu bankowości detalicznej, reprezentujący MultiBank i mBank.

Czytaj: PayPal wchodzi w płatności mobilne

W pierwszym etapie pilotażu (trwającym trzy miesiące) z usługi płatności mobilnych skorzystają przede wszystkim członkowie mRady, złożonej z klientów mBanku, oraz pracownicy obu banków. W drugim etapie do testowania rozwiązania zaproszone zostaną osoby, które wcześniej wezmą udział w konkursie ogłoszonym na stronach internetowych banków.

Umieszczenie aplikacji płatności zbliżeniowych Visa w module iCarte do telefonów to jedno z rozwiązań przystosowujących istniejące telefony do płatności mobilnych. Innym jest technologia wykorzystująca karty pamięci microSD stosowane w smartfonach. Visa wspiera te rozwiązania na równi z technologią umieszczania aplikacji płatności zbliżeniowych Visa na karcie SIM w telefonie.

Telefonami z aplikacją Visa Mobile można płacić we wszystkich terminalach przyjmujących karty zbliżeniowe Visa. Obecnie takich terminali jest w Polsce ponad 35 tysięcy.

Wykonanie transakcji z użyciem technologii NFC odbywa się podobnie, jak w przypadku standardowych płatności zbliżeniowych. W trakcie płatności wystarczy po prostu zbliżyć telefon z zainstalowaną nakładką do terminala, a płatność zostanie zrealizowana w ciągu kilku sekund.

Dla bezpieczeństwa użytkownik usługi płatności mobilnych NFC może zdefiniować dwa tryby działania aplikacji: automatyczny, przy którym transakcje w wysokości do 50 zł wykonywane są bez konieczności potwierdzania ich kodem, oraz manualny, w którym wszystkie transakcje (bez względu na kwotę) są potwierdzane kodem bezpieczeństwa.

Czytaj: Square: NFC jest bezwartościowe


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *