Mapa ryzyka na drogach krajowych w Polsce

08-10-2010, 15:24

Jakie jest prawdopodobieństwo, że na danym odcinku drogi możesz stracić życie lub zostać ciężko ranny w wypadku? Poziomy ryzyka tych zagrożeń na drogach krajowych ma prezentować nowa interaktywna mapa.

Mapa ryzyka indywidualnego 2007-2009
fot. - Mapa ryzyka indywidualnego 2007-2009
 Opisywana mapa prezentuje poziomy ryzyka bycia ofiarą śmiertelną lub ciężko ranną w wypadku drogowym na sieci dróg krajowych w Polsce. Ryzyko przedstawiono za pomocą pięciostopniowej skali: kolor zielony oznacza najniższą klasę ryzyka (najwyższy poziom bezpieczeństwa), a kolor czarny najwyższą klasę ryzyka (najniższy poziom bezpieczeństwa).

Ryzyko dotyczy każdego użytkownika dróg i mierzone jest częstością wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi na każdym odcinku drogi w stosunku do liczby pojazdów, które przejeżdżają przez ten odcinek.

Sonda
Czy korzystasz z map ryzyka na drogach?
  • Tak
  • Nie
  • Nie jestem kierowcą
wyniki  komentarze

Mapę opracowano w oparciu o policyjne dane statystyczne. W badanym okresie 3 lat (2007-2009) na drogach krajowych w Polsce miało miejsce 11 856 wypadków z ofiarami śmiertelnymi lub ciężko rannymi, w których łącznie zginęło 5 314 osób, 10 401 osób odniosło ciężkie obrażenia ciała, a wiele z nich pozostaje kalekami. Koszty materialne i społeczne tych wypadków wyniosły ponad 10 mld zł przez trzy lata.

Z mapy ryzyka indywidualnego na drogach krajowych w Polsce w latach 2007-2009 wynika, że:

  • 50% długości dróg krajowych to „czarne odcinki” o najwyższym poziomie ryzyka,
  • 61% wszystkich wypadków z ofiarami śmiertelnymi i ciężko rannymi na drogach krajowych ma miejsce na „czarnych odcinkach”,
  • tylko 9% długości dróg krajowych spełnia kryteria bardzo małego i małego ryzyka przyjęte przez EuroRAP dla podstawowej sieci dróg; są to odcinki autostrad oraz dwujezdniowych dróg ekspresowych,
  • 80% długości dróg krajowych to „czarne i czerwone odcinki”, na których należy podjąć niezbędne działania zmierzające do obniżenia poziomu ryzyka co najmniej o 2 klasy.

Największymi zagrożeniami powodującymi tak wysokie ryzyko są wypadki związane z: najechaniem na pieszego, najechaniem na rowerzystę, zderzeniami czołowymi, zderzeniami bocznymi, wypadnięciem z drogi oraz nadmierną prędkością.

Interaktywną mapę ryzyka na drogach opracowano w ramach międzynarodowego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP. Do jej powstania przyczynili się naukowcy z Politechniki Gdańskiej wraz z ekspertami Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej i twórcami serwisu Targeo.pl

Mapa dostępna jest pod adresem: eurorap.targeo.pl

>> Weekend bez Ofiar: Sprawdź jak dojechać i gdzie są korki


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy