Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Manometry - podstawowe informacje

12-04-2022, 08:15

Manometry to urządzenia pomiarowe, które pozwalają nam poznać poziom ciśnienia. Stosuje się je powszechnie w instalacjach przemysłowych - sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze. Cechują się prostym działaniem i bardzo niską awaryjnością, dzięki czemu mogą działać przez lata. Należy jednak zwrócić uwagę na prawidłowy dobór urządzenia. Podpowiadamy, co ma największe znaczenie - w naszym artykule zawarliśmy podstawowe informacje.

Manometry

Wskaźniki ciśnienia - po co je stosować?

Aby mieć pewność, że wewnątrz sieci panują prawidłowe warunki, należy na bieżąco kontrolować ciśnienie gazów. Stosowane wskaźniki ciśnienia są dla użytkowników jedyną miarodajną wskazówką, czy w instalacji znajduje się właściwe ciśnienie. Ta informacja jest natomiast niezwykle ważna dla prawidłowego działania całego układu - zarówno instalacji, jak i wszystkich urządzeń podłączonych do przewodów pneumatycznych:

  • niskie ciśnienie obniża sprawność,
  • wysokie ciśnienie może uszkodzić instalację.

Zarówno w codziennym życiu, jak i w przemyśle, można stosować zróżnicowane wskaźniki ciśnienia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to głównie manometry są w stanie przedstawić nam różnicę ciśnienia względem otoczenia i to właśnie one sprawdzają się do pomiarów dokonywanych w układach zamkniętych. Będą więc najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy poznać parametry sprężonego powietrza.

Manometry - podstawowe rodzaje

Okazuje się, że ze względu na szerokie zastosowanie, można wymienić różnego rodzaju manometry. Poszczególne modele odbiegają od siebie nade wszystko konstrukcją, ale także sposobem działania i zastosowaniem. Wyróżniamy więc 3 podstawowe rodzaje:

  • manometry z rurką Bourdona,
  • manometry membranowe,
  • manometry membranowe puszkowe.

Manometry z rurką Bourdona to najczęściej stosowane rozwiązanie. Posiadają specjalną rurkę, którą cechuje owalny przekrój. To właśnie na nią napiera medium pod ciśnieniem, powodując jej naprężenie i wygięcie. W ten sposób poruszany jest mechanizm wskaźnika połączony z tarczą. To bardzo proste konstrukcyjnie rozwiązanie, które umożliwia odczytywanie precyzyjnych pomiarów.

Manometry membranowe są wykonane z dwóch membran, które zostały zwinięte i zaciśnięte kołnierzami. Odkształcają się one pod wpływem naciskającego strumienia medium pod ciśnieniem. Co istotne, mogą być wykorzystywane w warunkach dużego ciśnienia. Można stosować je również w przypadku gazów o agresywnym składzie, są bowiem odporne na uszkodzenia.

Manometry membranowe puszkowe są podtypem poprzednio opisywanych, jednak służą do niezwykle precyzyjnych pomiarów ciśnienia gazów o bardzo niskim ciśnieniu.

Jak wybrać manometry?

Wymienione wyżej informacje to jeszcze nie wszystkie cechy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając manometry. Najważniejsza bowiem okazuje się skala, w której dokonywane są pomiary. Warto wybrać taki model, który w połowie skali ma standardowe ciśnienie sieci. Zwróć uwagę, że choć najczęściej pomiaru dokonuje się w barach, niektóre manometry mogą posiadać również drugą podziałkę - w atmosferach.

Wybierając manometry, można wziąć pod uwagę także inne elementy, wśród których znaczenie mają średnica przyłącza czy wielkość tarczy. Należy uwzględnić również istotny dopływ medium (tylny lub dolny). Poszczególne urządzenia mogą różnić się także konstrukcją - wyróżniamy montaż standardowy oraz panelowy. Kryterium wyboru powinien być też materiał wykonania.

Wybierając manometr pneumatyczny, warto skonsultować swój wybór z doświadczonym specjalistą. Polecamy skorzystanie z usług firmy Inter Trade, która oferuje szeroką gamę wysokiej klasy urządzeń. Zatrudnieni specjaliści zapewniają także profesjonalne wsparcie merytoryczne.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag nolstag manometrytag Amin12tag ALH