Małe wideoserwisy mogą wkrótce zniknąć z Sieci - cd.

12-06-2007, 23:19

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o działaniach SFP-ZAPA, które rozesłało do właścicieli małych stron pisma z żądaniem opłat tantiemowych za osadzanie na nich wstawek wideo z serwisów społecznościowych. Zgodnie z zapowiedzią kontaktowałem się w tej sprawie z dużymi wideoserwisami, jak i z ZAPĄ.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


ciąg dalszy...

Tu warto jednak zauważyć, iż w wielu wideo-serwisach, zanim doda się materiały, należy zaakceptować regulamin i oświadczyć, że ma się prawa do umieszczania materiałów w Sieci. W części serwisów można nawet wyrazić zgodę na dalszą dystrybucję. Wydawać by się więc mogło, że w razie wątpliwości należałoby się kontaktować z autorem, czy nie uczynił tego on sam lub z osobą, która materiał do serwisu wgrała, albo też z serwisem hostującym z prośbą o usunięcie materiału.

Pomijając jednak ten aspekt - co z fragmentami filmów w kontekście prawa do cytatu? Chaciński mówi na ten temat:


Precyzujemy, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych "wolno przytaczać w utworach stanowiących całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości".

Przepis ten uprawnia do dokonywania przytoczeń z utworów audiowizualnych lub ich części w innych utworach audiowizualnych, jak również utworach przynależących do innego gatunku twórczości, np. fragmentów scenariusza w utworze o charakterze publicystycznym. Istotną rolę w ustaleniu dopuszczalności korzystania i jego zakresu odgrywa cel korzystania - powinien on pozostawać w obszarze wyjaśniania, analizy krytycznej, nauczania lub czynienia użytku z "praw gatunku twórczości".

To ostatnie pojęcie odnosi się do gatunków twórczych jak satyra, parodia, pastisz, karykatura i im podobne. Wielkość cytatu, jego treść i sposób wykorzystywania powinien pozostawać w ścisłym związku z celem, jakiem cytat miałby służyć.

Cytowanie utworu audiowizualnego poza sytuacją, o której mowa powyżej wymaga uzyskania zezwolenia osób uprawionych z tytułu praw autorskich, tj. zawsze producenta, a także określonego współtwórcy, którego twórczości cytat dotyczy, np. scenarzysty w przypadku, gdy przedmiotem cytatu ma być fragment scenariusza, autora zdjęć do filmu w przypadku, gdy wykorzystane mają zostać zdjęcia do filmu. Dotyczyć to będzie w szczególności sytuacji korzystania z filmu/jego części w celach komercyjnych, przez co należy rozumieć sporządzenie materiałów reklamowych.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.