Małe wideoserwisy mogą wkrótce zniknąć z Sieci - cd.

12-06-2007, 23:19

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o działaniach SFP-ZAPA, które rozesłało do właścicieli małych stron pisma z żądaniem opłat tantiemowych za osadzanie na nich wstawek wideo z serwisów społecznościowych. Zgodnie z zapowiedzią kontaktowałem się w tej sprawie z dużymi wideoserwisami, jak i z ZAPĄ.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


ciąg dalszy...

Czy pisma trafiały tylko do właścicieli małych, hobbystycznych stron (często prowadzonych przez nastolatków)? Według Krystiana Chacińskiego ze Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, nie. Jak mówi - pisma po prostu są wysyłane sukcesywnie do wszystkich serwisów internetowych udostępniających takie treści audiowizualne, jak wspomniane trailery, a także z serialami i filmami (zarówno w wersjach pełnych, jak i tylko z fragmentami).

Jednocześnie Krystian Chaciński zaprzeczył, jakoby pisma trafiały w pierwszej kolejności do małych serwisów. Jak mówi stopniowość wysyłki wynika z mnogości tego typu stron. Moim jednak zdaniem, na przykładzie wypowiedzi przedstawicieli gigantów rynku wideo-stron, kolejność "od najmniejszych" jednak chyba obowiązuje. Bo jak inaczej wyjaśnić dlaczego pisma trafiają do administratorów prowadzących strony mało komu znane, na znalezienie których potrzeba trochę wysiłku.

Dlaczego w pismach do administratorów stron posłużono się przepisem, który stracił moc prawną na skutek braku zgodności z Konstytucja? Czy jest to próba zastraszenia webmasterów?

- Pisma wysyłane przez SFP-ZAPA mają na celu wskazanie, iż każdy administrator / właściciel strony, z punktu widzenia prawa autorskiego oraz ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną odpowiada za treści na niej zawarte, o ile po zawiadomieniu o naruszeniu nie zablokuje dostępu do materiału - odpowiada Krystian Chaciński. - Serwisy Youtube.com i podobne, z których zasobów korzystają administratorzy stron, nie mają praw nabytych ani od producentów ani od współtwórców.


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.