Mała ustawa o innowacyjności przyjęta przez Sejm. Kto dziedziczy selfie? Przegląd (e)prawny 7.10.2016

07-10-2016, 15:38

Jakie ustawy istotne dla e-społeczeństwa przyjął Sejm? Dlaczego grozi nam bałagan w ochronie danych? Czy trolle patentowe wciąż grasują? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.

W tym tygodniu w Dzienniku Internautów...

poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.

Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.

Sejm: Mała uchwała o innowacyjności

W czasie zakończonego wczoraj 27. posiedzenia Sejmu uchwalono tzw. „małą ustawę innowacyjną”, czyli opisywaną już u nas nowelizację niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej.

Ustawa wprowadza spójny system instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej. Składają się na niego przede wszystkim regulacje podatkowe (ulgi), stabilny sposób finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz pakiet ułatwień proceduralnych. Wśród zachęt podatkowych ustawa przewiduje m.in. zniesienie (od 1 stycznia 2017 r.) podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Nowelizacja przewiduje także możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz zwiększenie kwot kosztów kwalifikowanych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku.

Ustawa wydłuża z 3 do 6 lat okres, w jakim przedsiębiorca będzie mógł odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową. W nowelizacji przewidziano również zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw (tzw. startupów) prowadzących działalność B+R w wysokości 18 lub 19 proc. potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia. Ustawa zawiera też pakiet przepisów uproszczających procedury; modyfikuje m.in. zasady tzw. „uwłaszczenia naukowców”.

Nowelizacja idzie teraz do Senatu. 

ZeUS w Sejmie

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pisaliśmy już o tym, że nowe przepisy umożliwią wymianę informacji między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Ministrem Finansów w zakresie niezbędnym do tworzenia analiz, prognoz i modeli prognostycznych i weryfikacji danych własnych obu instytucji.  Nowelizacja ma zapewnić spójność danych dotyczących płatników i ubezpieczonych będących jednocześnie podatnikami. 

Pisaliśmy już, że ta ustawa wzbudza obawy obrońców prywatności. Fundacja Panoptykon nazwała ochrzciła tę ustawę imieniem "Zeus", co pochodzi od Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Urzędów Skarbowych.

WiFi4EU - konsultacje

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia, którego celem jest umożliwienie lokalnym społecznościom uruchamianie otwartych punktów WiFi. Łączna kwota przeznaczona na nowe narzędzie, to 120 mln EUR, pochodzące ze środków obecnie przeznaczonych na instrument „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF). Środki te mają być przeznaczone na zakup sprzętu i instalację urządzeń, natomiast inne koszty (jak np. koszty abonamentu czy ewentualne dodatkowe inwestycje w sieć) mają być pokrywane ze środków instytucji otrzymujących wsparcie.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło konsultacje w tej sprawie. Szczegóły pod linkiem. 

Podręcznik o re-use! Za darmo!

W Polsce od tego roku jest ustawa, która teoretycznie powinna ułatwiać ponowne wykorzystanie danych z sektora publicznego. Kancelaria Prezydenta co prawda nie szanuje tej ustawy i nie rozumie idei, re-use ale inni powinni zrozumieć. Dlatego warto odnotować, że Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło podręcznik „Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego”. Opisuje i wyjaśnia szczegółowo zasady i tryb udostępniania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania, zarówno z punktu widzenia podmiotów, które ją udostępniają (urzędów administracji, instytucji kultury) jak ich użytkowników. Publikacja jest dostępna na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Czeka nas bałagan w ochronie danych?

Polskie prawo trzeba będzie jakoś dostosować do nowych unijnych przepisów w zakresie ochrony danych. Oznacza to niestety konieczność zanurzenia się w odmętach polskiego prawa, które do najbardziej przejrzystych nie należy. 

Z wdrożeniem reformy wiąże się konieczność zmiany setek aktów prawnych, tak by były zgodne z nowym unijnym rozporządzeniem. Ilu? Tak naprawdę nikt tego jeszcze nie wie. Nie wszystkie resorty dokonały przeglądu aktów prawnych wymagających modyfikacji. Już jednak na pierwszy rzut oka widać, że urzędników ze wszystkich ministerstw może czekać ogrom pracy. Prawie w każdej sferze działania administracji publicznej wykorzystywane są bazy danych przetwarzające informacje o obywatelach - czytamy w opinii Fundacji Panoptykon. Warto do niej zajrzeć. 

Reklamodawca nie odpowiada za piractwo

Posiadacze praw autorskich najchętniej uczyniliby cały świat odpowiedzialnym za piractwo. Niestety to się nie udaje. Wydawca treści dla dorosłych - ALS Scan - postanowił pozwać sieć reklamową Juicy Ads za rzekome wspieranie naruszeń praw autorskich. Sędzia z Kalifornii oddalił pozew od razu zauważając, że nie istnieje żadne logiczne powiązanie pomiędzy wyświetlaniem reklam i dokonywaniem naruszeń. Więcej na ten temat pisze TorrentFreak

Kto dziedziczy selfie?

Śmierć ukochanego spadkodawcy oznacza, że jakieś osoby przejmą jego dom, samochody, rzeczy, pieniądze. Niestety prawo jest mniej jasne jeśli chodzi o dziedziczenie e-maili, fotek z Facebooka albo danych zapisanych na kontach usług chmurowych. W USA zrobiono już pewne kroki w stronę prawa, które uregulowałoby takie kwestie. Pisze o tym Associated Press

Troll patentowy znów wygrywa z Apple

Czy pamiętacie firmę VirnetX, która kiedyś wygrała spór o patent z Apple? Firma zanotowała kolejne takie zwycięstwo. Ława przysięgłych uznała, że nic nieprodukująca firma powinna otrzymać od Apple ponad 302 mln dolarów w związku z naruszeniem patentów powiązanych z FaceTime. To oczywiście nie koniec sporów pomiędzy małą firemką patentową a ogromnym producentem urządzeń. O sprawie pisze ArsTechnica.

Samochody bez kierwcy

Kalifornia już ma prawo pozwalające na poruszanie się po drogach pojazdom bez kierowcy w środku. Co prawda pierwsze takie pojazdy będą jeździć po drogach specjalnego parku biznesowego, ale w pewnym momencie konieczne będzie przejechanie drogą publiczną. Odpowiednie prawo będzie na miejscu. O sprawie pisze Reuters


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930