Magazynowanie szpul i bębnów kablowych

05-07-2017, 06:56

Przechowywanie w magazynie ładunków niepaletyzowanych, takich jak szpule i bębny kablowe, wymaga zastosowania dedykowanych rozwiązań intralogistycznych. Tylko wtedy procesy dystrybucji i transportu wewnętrznego będą efektywne, zarówno pod względem czasowym, jak i kosztowym.

Pierwszym – pozornie najprostszym – pomysłem na rozwiązanie problemu optymalnego magazynowania szpul i bębnów jest zastosowanie specjalnych regałów magazynowych przeznaczonych do tego celu. Koncepcja ta niestety ma jedną podstawową wadę – regały do szpul posłużyć mogą wyłącznie do magazynowania szpul. Współczesna gospodarka rozwija się tak dynamicznie, że wszystkie podmioty obrotu logistycznego są zmuszone do reagowania na potrzeby klientów w zasadzie z dnia na dzień. W związku z tym, instalowanie drogich konstrukcji magazynowych, służących do składowania tylko i wyłącznie jednego rodzaju ładunku, nie wydaje się działaniem racjonalnym. 

Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie powszechnych na rynku regałów paletowych. Jak sama nazwa wskazuje, służą do składowania palet, jednak po zastosowaniu szerokiej gamy akcesoriów można dzięki nim realizować niezliczone i niezwykle różnorodne zadania, jakie pojawiają się w obszarze obrotu towarowego. Innymi słowy, na tym samym regale dzisiaj możemy przechowywać szpulę do kabli, jutro przemysłową paletę, a pojutrze drobne paczki dla klientów detalicznych. Istotną zaletą regałów paletowych jest to, że dzięki swojej ustandaryzowanej konstrukcji, są łatwo dostępne na rynku, prostsze w rozbudowie i przede wszystkim tańsze od regałów dedykowanych.

Jak już wspomniano wyżej, warunkiem koniecznym dostosowania regałów paletowych do przechowywania ładunków niestandardowych jest zastosowanie specjalnych aplikacji. W przypadku szpul kablowych mówić można o dwóch rodzajach akcesoriów, wyodrębnionych na podstawie sposobu i przeznaczenia składowania tych towarów.

 

Stelaż do składowania statycznego

W modelu tym przedmiotem manipulowania i obrotu wewnętrznego jest cała szpula lub bęben, a stelaż pozostaje nieruchomy na belkach regału. Możliwa jest również konstrukcja umożliwiająca operowanie stelażem w ten sam sposób, jak paletą. Schemat ten sprawdza się przede wszystkim u producentów przewodów oraz dystrybutorów hurtowych.

 

MGL Sp. z o.o. | Stelaż do przechowywania szpul i bębnów kablowych na regałach paletowych

 

W przypadku wyboru stelaży statycznych należy zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio unieruchamiały ładunek na regale. Niezabezpieczona szpula w łatwy sposób może zmienić swoje położenie, a tym samym narazić na niebezpieczeństwo pracowników magazynu, jak i doprowadzić do strat materialnych.

Ważnym parametrem tego typu stelaży jest ich uniwersalność. W magazynach – zwłaszcza dużych – rzadko spotykamy się z sytuacją, że wszystkie regały paletowe pochodzą od jednego producenta. Istotne jest więc zapewnienie, że dana aplikacja będzie możliwa do zainstalowania na wszystkich dostępnych w obiekcie gniazdach paletowych.

 

Stelaż do składowania dynamicznego (dystrybucyjny)

Konstrukcja ta znajduje swoje zastosowanie w obiektach, gdzie przedmiotem obrotu są przewody liczone w metrach, a nie szpulach – w sklepach i hurtowniach elektrycznych czy firmach instalatorskich. W rozwiązaniu tym, do ramy standardowego regału paletowego mocuje się specjalne trawersy i belki poprzeczne, a dopiero na nich umiejscawia się szpulę na osi. Do najważniejszych zalet tej opcji zalicza się łatwość w operowaniu całą szpulą oraz odwijaniu z niej krótszych odcinków przewodów.

 

Rozwiązania automatyczne

Innym sposobem składowania szpul i bębnów kablowych są regały automatyczne, mające postać wielopoziomowej windy. Jednak ze względu na wysoki koszt początkowy inwestycji, ich wdrożenie przynosi realne korzyści tylko w magazynach o małej powierzchni, ale dużej kubaturze oraz przedsiębiorstwach zmagających się z relatywnie wysokimi kosztami osobowymi w procesie order pickingu.

 

Autor: Łukasz Jędrasiak, MGL Sp. z o.o. (MGL Sp. z o.o. to polski producent regałów magazynowych wysokiego składowania: regałów paletowych, regałów wspornikowych oraz akcesoriów regałowych).


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: