Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Magazyn - kupić, wybudować czy wynająć?

26-01-2016, 10:50

Magazynu będzie potrzebować każda firma, która obraca sporą ilością towaru lub ma na stanie dużo sprzętu. Co więcej, wraz z rozrostem firmy potrzebne są coraz większe powierzchnie. W końcu trzeba będzie podjąć decyzję co jest korzystniejsze dla firmy – kupno własnego magazynu, budowa czy wynajem dostępnej powierzchni.

Własne nie znaczy lepsze

Przedsiębiorcy zazwyczaj sądzą, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup własnej powierzchni magazynowej. Odliczają koszty czynszu, konieczność renegocjacji umowy czy kolejnych poszukiwań odpowiedniej przestrzeni i przeprowadzki. Tymczasem okazuje się, że korzyści z kupna magazynu są pozorne. Po pierwsze, po weryfikacji ofert sprzedaży może bowiem okazać się, że tak naprawdę nie ma w czym wybierać. Stan techniczny powierzchni z rynku wtórnego jest różny. Szczególnie w przypadku starszych obiektów niedoszacowanie kosztów prac remontowych zdarza się często – problemy lokalowe wychodzą z czasem. Zaskoczyć mogą także wysokie koszty utrzymania takiego obiektu czy dostawa mediów.

Również szansa na znalezienie nowego, gotowego do użytku magazynu jest nie duża. Podaż jest ograniczona, a specyfikacje techniczne wobec poszukiwanego magazynu powinny być szczegółowe.

Budowa na własną rękę

Jeśli firma jest właścicielem gruntu, to takie rozwiązanie ma wiele zalet. Będzie własny i idealnie zaprojektowany pod potrzeby działalności gospodarczej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka inwestycja to także duże koszty i spore wyzwanie logistyczne.

Należy się więc zastanowić, czy firma jest w stanie pokryć całość kosztów budowy nowego obiektu. Warto pamiętać, że te mogą się w każdej chwili także nieoczekiwanie zwiększyć. Kolejną sprawą jest konieczność dopilnowania budowy. Załatwiania niezbędnych pozwoleń, przestrzegania terminów, nadzorowania sumienności wykonawców. Jeśli firma nie ma doświadczenia w tego typu inwestycjach to szybko może okazać się, że budowa nowego magazynu jest ponad możliwości pracowników.

Rozwiązaniem problemu może być zlecenie całości zadania doświadczonemu deweloperowi. Można być wtedy pewnym, że wszystko pójdzie sprawnie. Za spokój trzeba będzie jednak słono zapłacić.

Magazyn szyty na miarę

Kolejną alternatywą samodzielnej budowy magazynu wynajem magazynu w formie „build to suit”. To dobre rozwiązanie dla wymagających klientów. W takim przypadku deweloper zobowiązuje się we własnym budynku dokonać i ponieść wszelkie niezbędne koszty związane z adaptacją budynku do działalności najemcy. Żeby do tego doszło, wynajmujący mus zobowiązać się do wynajęcia magazynu na długi czas – na 10 lat lub nawet dłużej. Warto pamiętać, że im więcej najemca będzie miał wytycznych dla dewelopera, tym wydłuży się okres najmu. I oddania magazynu do użytku.

Wynajem powierzchni

Potrzeby firmy za pięć czy 10 lat trudno przewidzieć. Nawet, jeśli działalność firmy jest stabilna, a kontrakty są rozplanowane z ogromnym wyprzedzeniem. Nikt bowiem nie zagwarantuje, że tak samo stabilny będzie rynek. Stąd jednym z najpopularniejszych rozwiązań wśród przedsiębiorców jest wynajem powierzchni magazynowych. To pozwala na szybkie, niemal natychmiastowe, rozpoczęcie użytkowania. Daje także perspektywę możliwości przeprowadzki nawet po trzech latach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wymagające firmy być może będą musiały w jakimś stopniu przystosować się do zastanych warunków.

Zobacz oferty wynajmu magazynów na: http://warehouses.pl/


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E