Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Lojalność a profesjonalizm, czyli 12 lecie kontrowersyjnych zmian w prawie

05-12-2021, 22:15

W dniu 22 października 2021 roku minęło dokładnie 12 lat od momentu, gdy do polskiego prawodawstwa zostały wprowadzone dość kontrowersyjne przepisy nakazujące przesłanie do GIIF informacji nt. podejrzanych transakcji gospodarczych. Obowiązkiem tym zostały objęte wszystkie podmioty świadczące usługi finansowe i księgowe na rzecz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Lojalność a profesjonalizm, czyli 12 lecie kontrowersyjnych zmian w prawie

Lojalność czy profesjonalizm?

Choć dziś zapisy dotyczące przekazywania informacji do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej są dla wielu osób czymś naturalnym, to w dniu 22 października 2009 roku były one dość kontrowersyjną nowością. Nie dość, że odtąd banki, biura rachunkowe i inne, podobne podmioty musiały przekazywać inspektoratowi szczegółowe dane nt. swoich klientów, to jeszcze mogły zostać posądzone o - często w sposób przypadkowy - o tzw. współudział w nielegalnym przecież procederze oszukiwania Skarbu Państwa. Jednym słowem, księgowy musiał stać się swoistym policjantem, którego zadaniem było nadzorowanie i kontrolowanie przedsiębiorcy pod kątem legalności podejmowanych przezeń działań.

Bank księgowemu nierówny

O ile zatem powyższe przepisy - przynajmniej w ograniczonym zakresie - można było "podpiąć" pod banki, o tyle w przypadku księgowych sprawa ta nie jest już taka prosta. W myśl uchwalonych wówczas zmian, Generalny Inspektor Informacji Finansowej winien wiedzieć o wszystkich podejrzanych transakcjach i zdarzeniach gospodarczych. Tutaj - uwaga - szczególną rolę odgrywa słowo "podejrzane", gdyż każde ze zgłoszeń było (i jest) dokładnie analizowane pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami. Nietrudno zatem dojść do wniosku, że księgowy został zarzucony szeregiem dodatkowych obowiązków, które niekoniecznie mają związek z prowadzoną przezeń specjalizacją.

Nowy charakter świadczonych zadań

Niestety, w polskich warunkach gospodarczych rosnący "profesjonalizm" obsługi klienta wiąże się z pracą w ciągłym zagrożeniu ze strony organów księgowych. To zaś wiąże się ze spadkiem wydajności pracy podmiotów księgowych, które są - zgodnie z obowiązującym prawem - wręcz zarzucone nadmiarem obowiązków. Reasumując, każde biuro rachunkowe musi prowadzić odrębny rejestr transakcji, które budzą wątpliwości pod kątem prawnym. Naturalnie przedkłada się to na rosnące koszty i ograniczone zaufanie na linii przedsiębiorca - księgowy.

Podsumowując, ciągła podejrzliwość ze strony organów fiskalnych nie wychodzi na dobre ani przedsiębiorcom, ani też obsługującym ich podmiotom. I pomyśleć, że zmiany te towarzyszą Polakom już od 12 lat...


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:












Tematy pokrewne:  

tag nolstag GIIFtag biuro rachunkowetag AWPtag Amin12