Zgodnie z prawem transport drogowy to podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy, a także każdy przejazd drogowy wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej, czy też działalność polegającą na pośrednictwie przy przewozie. W zależności od rodzaju danego przewozu Ustawa o transporcie drogowym narzuca na przedsiębiorców obowiązek spełnienia określonych wymagań oraz w razie potrzeby – wskazuje drogę do uzyskania poszczególnych licencji bądź innych zezwoleń. Jakie są rodzaje licencji? Jak wygląda droga do ich uzyskania? Wszystkiego dowiesz się w naszym najnowszym wpisie! Zapraszamy do lektury!
Zakładając przedsiębiorstwo, które ma opierać się na transporcie osób lub rzeczy w pierwszej kolejności należy określić obszar, na którym będzie wykonywany przewóz. Musisz określić, czy będzie to transport bez przekroczenia granicy Polski, czy z przekroczeniem. Następnie należy scharakteryzować obiekt przewozu (rzeczy lub osoby), cechy konstrukcyjne pojazdu oraz charakter przewozu, który może być zarobkowy lub niezarobkowy. Od powyższych czynników zależeć będzie to, jak potoczy się dalsza droga do uzyskania potrzebnych uprawnień.
Jakich dokumentów potrzebujesz, jeżeli zajmujesz się krajowym przewozem drogowym osób? Na początek trzeba określić, czy dany samochód jest konstrukcyjnie przystosowany do przewozu więcej lub mniej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
W odróżnieniu od transportu drogowego rzeczy, zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia nie dotyczy wszystkich pojazdów poniżej wspomnianej granicy, a jedynie transportu o charakterze niezarobkowym. Jeżeli jednak interesuję Cię odpłatny transport pojazdem przeznaczonym do przewozu mniej niż 9 osób łącznie z kierowcą, to musisz postarać się o jedną z krajowych licencji:
Co zrobić w sytuacji, gdy planujesz transport większej ilości osób ? Krajowy przewóz drogowy osób autobusami wymaga uzyskania dokumentów podobnych do tych potrzebnych przy przewozie rzeczy. Będziesz potrzebować:
Jeżeli taki rodzaj przewozu przedsiębiorca realizuje pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony to niezależnie od tego, czy ma on charakter zarobkowy czy nie – przepisy nie nakazują konieczności dodatkowego zezwolenia.
W sytuacji, gdy transport ma odbywać się pojazdami o większej ładowności, sytuacja może ulec zmianie. W tym wypadku wiele zależy od tego, czy transport jest podstawową, czy też pomocniczą działalnością danego przedsiębiorstwa.
W niektórych przypadkach koniecznie będzie uzyskanie:
Licencje transportowe są często niezbędnym dokumentem jeżeli chcesz założyć działalność związaną z transportem osób lub rzeczy. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w organizacji dokumentacji, a także pomogą Ci bezproblemowo przejść cały proces starania się o licencję. Licencja przewoźnika to Twoja szansa na rozpoczęcie przygody z transportem krajowym i międzynarodowym!
źródło zdjęcia: freepik.com
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|