Licencje na transport drogowy krajowy - wszystko co musisz wiedzieć

22-04-2021, 16:32

Zgodnie z prawem transport drogowy to podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy, a także każdy przejazd drogowy wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej, czy też działalność polegającą na pośrednictwie przy przewozie. W zależności od rodzaju danego przewozu Ustawa o transporcie drogowym narzuca na przedsiębiorców obowiązek spełnienia określonych wymagań oraz w razie potrzeby – wskazuje drogę do uzyskania poszczególnych licencji bądź innych zezwoleń. Jakie są rodzaje licencji? Jak wygląda droga do ich uzyskania? Wszystkiego dowiesz się w naszym najnowszym wpisie! Zapraszamy do lektury!

Licencje na transport drogowy – od czego zacząć?

Zakładając przedsiębiorstwo, które ma opierać się na transporcie osób lub rzeczy w pierwszej kolejności należy określić obszar, na którym będzie wykonywany przewóz. Musisz określić, czy będzie to transport bez przekroczenia granicy Polski, czy z przekroczeniem. Następnie należy scharakteryzować obiekt przewozu (rzeczy lub osoby), cechy konstrukcyjne pojazdu oraz charakter przewozu, który może być zarobkowy lub niezarobkowy. Od powyższych czynników zależeć będzie to, jak potoczy się dalsza droga do uzyskania potrzebnych uprawnień.  

Licencje na transport drogowy – przewozy krajowe

Krajowy przewóz drogowy osób

Jakich dokumentów potrzebujesz, jeżeli zajmujesz się krajowym przewozem drogowym osób? Na początek trzeba określić, czy dany samochód jest konstrukcyjnie przystosowany do przewozu więcej lub mniej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

W odróżnieniu od transportu drogowego rzeczy, zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia nie dotyczy wszystkich pojazdów poniżej wspomnianej granicy, a jedynie transportu o charakterze niezarobkowym. Jeżeli jednak interesuję Cię odpłatny transport pojazdem przeznaczonym do przewozu mniej niż 9 osób łącznie z kierowcą, to musisz postarać się o jedną z krajowych licencji:

  • Licencja na przewóz osób taksówką
  • Licencja na przewóz osób samochodem osobowym,
  • Licencja na przewóz osób pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu od 7 do 9 osób

Co zrobić w sytuacji, gdy planujesz transport większej ilości osób ? Krajowy przewóz drogowy osób autobusami wymaga uzyskania dokumentów podobnych do tych potrzebnych przy przewozie rzeczy. Będziesz potrzebować:

  • Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – w przypadku zarobkowego charakteru przewozów,
  • Zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne – w przypadku niezarobkowego charakteru przewozów.

Krajowy przewóz drogowy rzeczy

Jeżeli taki rodzaj przewozu przedsiębiorca realizuje pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony to niezależnie od tego, czy ma on charakter zarobkowy czy nie – przepisy nie nakazują konieczności dodatkowego zezwolenia.

W sytuacji, gdy transport ma odbywać się pojazdami o większej ładowności, sytuacja może ulec zmianie. W tym wypadku wiele zależy od tego, czy transport jest podstawową, czy też pomocniczą działalnością danego przedsiębiorstwa.

W niektórych przypadkach koniecznie będzie uzyskanie:

  • Zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – w przypadku zarobkowego charakteru przewozów,
  • Zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne – w przypadku niezarobkowego charakteru przewozów.

Licencje na transport drogowy krajowy – podsumowanie

Licencje transportowe są często niezbędnym dokumentem jeżeli chcesz założyć działalność związaną z transportem osób lub rzeczy. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w organizacji dokumentacji, a także pomogą Ci bezproblemowo przejść cały proces starania się o licencję. Licencja przewoźnika to Twoja szansa na rozpoczęcie przygody z transportem krajowym i międzynarodowym!

źródło zdjęcia: freepik.com
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WLStag transport drogowytag przewoźniktag nowptag nolstag licencja
To warto przeczytać

fot. Executiumfot. Altumcodefot. Cottonbro


RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: