Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Lek na zgagę: jak skutecznie powstrzymać pieczenie w przełyku?

01-09-2018, 06:25

Każdy choć raz musiał zmierzyć się z paskudnym uczuciem pieczenia w przełyku. Zgaga atakuje bez względu na wiek – na jej objawy uskarżają się zarówno młode jak i starsze osoby. Jeśli powtarza się zbyt często, może być sygnałem zachodzenia w organizmie niepokojących zmian. Co zrobić, gdy się pojawi?

Zgaga: przyczyny i objawy

Zgaga pojawia się po zjedzeniu posiłku, a jej objawy trudno pomylić z czymkolwiek innym. Uczucie pieczenia (zarówno w przełyku jak i nawet dalej, za mostkiem) jest niezwykle nieprzyjemne, a wręcz może spowodować nudności. Pieczenie jest bezpośrednią konsekwencją cofania się kwasu z żołądka z powrotem do przewodu pokarmowego. Zwieracz wpustu, umiejscowiony na końcu przełyku, zabezpiecza przełyk przed kwaśnym sokiem żołądkowym; jeśli jednak z jakichś powodów traci na swojej elastyczności, może nie być już skuteczną zaporą. Przyczyny zgagi są bardzo różne; pieczenie w przełyku może być zarówno wynikiem zwykłego obżarstwa czy nadmiernego stosowania ostrych przypraw jak i być jednocześnie objawem innej, znacznie poważniejszej choroby. Zgaga często towarzyszy chorobie refluksowej i niestrawności, może także sygnalizować pojawienie się wrzodów (żołądka lub dwunastnicy). Pojawieniu się zgagi sprzyja także spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Lek na zgagę to zatem także unikanie produktów podrażniających nasz przewód pokarmowy.

Lek na zgagę: jak leczyć zgagę?

Po pierwsze warto ustalić, jakie są przyczyny zgagi; jeśli pieczenie w przełyku jest konsekwencją jednorazowego zachowania (np. przyjęcia zbyt dużej ilości powietrza wraz z pokarmem lub spożycia zbyt dużej ilości pokarmu w zbyt krótkim czasie), to wystarczy w przyszłości powstrzymywać się od ponownych czynności. Doraźnym specyfikiem może być jeden z preparatów zwalczających zgagę i inne objawy niestrawności; zazwyczaj sprzedawane są w postaci tabletek. Leki na zgagę zobojętnia kwas żołądkowy i jednocześnie powleka błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy dodatkową warstwą ochronną. Należy jednocześnie pamiętać, że jeśli zgaga występuje stosunkowo często, należy udać się do lekarza, by przeprowadzić dodatkowe badania i znaleźć przyczynę nawracającej dolegliwości. Lek na zgagę (długotrwałą) powinien być skonsultowany z lekarzem.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik




Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy