Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Leczenie trądziku - co robić, gdy domowe sposoby zawodzą?

02-05-2022, 10:17

Nie ma bardziej deprymującego uczucia, niż wstać rano i odkryć kolejne wypryski na twarzy. Jeśli zmagasz się z trądzikiem, to z pewnością wiesz, o czym mowa. Być może jesteś już weteranem w leczeniu trądziku domowymi metodami i poszukujesz naprawdę skutecznych sposobów. Dobrze trafiłeś. Podpowiadamy, jak pokonać trądzik pospolity za pomocą sprawdzonych leków.

Trądzik pospolity a leki na receptę

Nasilone objawy trądziku bardzo ciężko „zaleczyć” domowymi sposobami. Nie deprecjonujemy tu oczywiście dobrej jakości kosmetyków. Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej jest ważnym elementem leczenia. Należy jednak podkreślić, jak istotne jest dociekanie przyczyn występowania schorzenia.

Od tego trzeba zacząć leczenie trądziku.

Warto wiedzieć, że obecnie możliwe jest skorzystanie z profesjonalnej konsultacji medycznej bez wychodzenia z domu. Podobnie zresztą jak otrzymanie e-recepty online. Dermatolog online zapozna się z charakterystyką zmian trądzikowych i przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Warto odpowiednio przygotować się do takiej konsultacji, by nie pominąć istotnych informacji.

A zatem: jakie leki sprawdzają się w leczeniu trądziku? Przede wszystkim:

  • Izotek

  • Epiduo

  • Duac

  • Tetralysal

Leki na receptę przy leczeniu trądziku to w zasadzie konieczność, jeśli chcemy skutecznie pozbyć się tego schorzenia. Recepta online na Izotek czy e-recepta na Epiduo, uzyskana po konsultacji medycznej, to dobry krok w kierunku wyleczenia zmian. Niektóre leki występują w formie kapsułek, inne zaś pod postacią żelu. Ich działanie skupia się nie tylko na leczeniu, lecz również na minimalizowaniu ryzyka powstawania blizn potrądzikowych. W preparatach leczniczych najczęściej zawarte są takie substancje, jak: retinoidy (pochodne witaminy A) czy kwas azelainowy. W kosmetykach znaleźć można z kolei kwas salicylowy. Czasami stosuje się również roztwory z antybiotykami: erytromycynę, tetracyklinę, klindamycynę, neomycynę.

trądzik

Trądzik – objawy i przyczyny powstawania trądziku

Trądzik ma kilka odmian: trądzik młodzieńczy, trądzik zawodowy, trądzik różowaty, trądzik niemowlęcy, trądzik skupiony, trądzik ropowiczy, trądzik pospolity itd. Do najczęstszych chorób skóry należy bez wątpienia trądzik młodzieńczy i pospolity. Choroba cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, wykwitów skórnych zapalnych i niezapalnych. Zmiany trądzikowe występują najczęściej na twarzy. Sprawia to, że jest to choroba niezwykle problematyczna i wpływająca na stan psychiczny i emocjonalny pacjenta.

Jakie są przyczyny trądziku? W przypadku trądziku młodzieńczego są to wahania hormonalne, naturalnie występujące w okresie dojrzewania. Trądzik pospolity może być spowodowany bardzo prozaicznymi (na pierwszy rzut oka) przyczynami, a mianowicie: nieprawidłową pielęgnacją i stosowaniem komedogennych kosmetyków. Niemniej do częstych przyczyn należą stany zapalne, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, nadmierne wydzielanie łoju, reakcja immunologiczna, czynniki genetyczne.

Mimo iż trądzik nie jest chorobą infekcyjną, to niekiedy przyczyną jest występowanie bakterii z rodzajów: P. granulosum, Propionibacterium acnes i P. avidum oraz grzybów drożdżopodobnych Malassezia furfur. Niezbędne będzie wówczas leczenie antybakteryjne.

leczenie trądziku

Leczenie trądziku – zacznij od badań

Na początek warto określić przyczyny powstania trądziku, by móc skutecznie zwalczyć problem. Przede wszystkim trzeba jednak nastawić się na to, że leczenie będzie działaniem długofalowym. Pierwszym krokiem jest oznaczenie poziomu hormonów, by wykluczyć lub potwierdzić podłoże hormonalne (bardzo częsta przyczyna). Najistotniejsze w diagnostyce przyczyn trądziku są takie badania, jak: LH i FSH, prolaktyna oraz dokładne badania dotyczące funkcjonowania tarczycy ( TSH oraz FT3 i FT4). Ponadto warto też zbadać: DHEAS (siarczan dehydroepiandrosteronu), testosteron wolny i całkowity, dihydrotestosteron (DHT).


Ostatnie artykuły:


Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag trądziktag leczenie trądziku


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031