Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Leczenie otyłości u dzieci - dlaczego warto szukać pomocy u psychologa dziecięcego?

29-08-2022, 10:16

Problem otyłości dostrzegany jest najczęściej w odniesieniu do osób dorosłych, warto jednak pamiętać, że zaczyna się on dużo wcześniej. Odpowiednia reakcja w dzieciństwie pozwala na efektywniejsze poradzenie sobie z nim oraz zadbanie o lepszą, spokojniejszą przyszłość dziecka. W leczeniu otyłości u najmłodszych warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego.

Leczenie otyłości u dzieci - dlaczego warto szukać pomocy u psychologa dziecięcego?

Otyłość wieku dziecięcego i jej konsekwencje 

Dziecięca otyłość jest dolegliwością, która wynika z nadmiernego spożycia kalorii w odniesieniu do aktualnego zapotrzebowania organizmu. Wśród najmłodszych można ją wstępnie zdiagnozować dzięki wskaźnikowi BMI (Body Mass Index), który jest wyliczany jako stosunek masy ciała wyrażonej w kilogramach do podniesionej do kwadratu wartości wzrostu w metrach kwadratowych. 

Dalsza diagnostyka zawsze powinna opierać się na konsultacji lekarskiej, badaniach laboratoryjnych oraz  zidentyfikowaniu przyczyn dziecięcej otyłości. Dlaczego? Ponieważ tak powstały dodatni bilans energetyczny może nieść ze sobą różne konsekwencje zdrowotne, wśród których do najczęściej występujących należą:

  • astma oskrzelowa,
  • nawracające bezdechy senne,
  • zespół metaboliczny,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • zwiększone ryzyko nowotworów oraz bezpłodności w wieku dorosłym, 
  • zaburzenia natury psychologicznej. 

Przyczyny otyłości - dlaczego warto zgłosić się do psychologa? 

Chociaż zdecydowana większość osób kieruje swoje kroki w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego czy dietetyka, niezwykle pomocna w poradzeniu sobie z dziecięcą otyłością może okazać się wizyta u psychologa. Otyłość może być przyczyną takich schorzeń jak depresja, dziecięca agresja, wysoki poziom lęku czy zaburzone stosunki interpersonalne oraz intrapersonalne spowodowane brakiem akceptacji swojego ciała przez dziecko lub jego odrzuceniem przez rówieśników. Sama psychologiczna sfera człowieka może być odpowiedzialna właśnie za nadmierny przyrost masy ciała. 

Wielu psychologów dziecięcych twierdzi, że tycie zaczyna się w głowie, a do otyłości prowadzić może również: 

  • zestaw cech osobowości dziecka,
  • trudność w radzeniu sobie ze stresem i emocjami,
  • zaburzony mechanizm samoregulacji,
  • przekonania i oczekiwania jednostki,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Warto pamiętać, że coraz częściej występująca u dzieci i młodzieży bulimia również może manifestować się zwiększeniem masy ciała - organizm na zmianę otrzymujący duże ilości jedzenia oraz kompulsywne usuwanie go z żołądka może obawiać się o uszkodzenie organów i rozpocząć produkcję ochraniającej je tkanki mięśniowej. 

Jaką pomoc można uzyskać u psychologa?

Wizyta u psychologa może okazać się bardzo korzystna dla walki z otyłością, zwłaszcza jeżeli idzie w parze z konsultacją laboratoryjną oraz wsparciem lekarza rodzinnego. Psycholog nie tylko pomoże zdiagnozować dziecko pod kątem psychologicznych przyczyn nadprodukcji masy ciała, ale również wesprze je w procesie powrotu do odpowiedniej wagi. Ponadto jeżeli samo schorzenie już zdążyło wywołać popłoch w psychice dziecka, poprzez cykliczne spotkania, terapię poznawczo-behawioralną oraz ćwiczenia z zakresu radzenia sobie z emocjami, wesprze je w procesie akceptacji swojego ciała oraz w budowaniu nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych. 

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, a jej bagatelizowanie może doprowadzić do niewyobrażalnych skutków. Warto więc zatroszczyć się o swoje dziecko zapewniając mu kompleksową opiekę - nie tylko nad ciałem, ale również nad duszą. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik