Terapia uzależnień od używek, między innymi alkoholu, może odbywać się tylko i wyłącznie za dobrowolną zgodą chorego. Warunkiem uczestnictwa w spotkaniach grupowych lub indywidualnych z psychoterapeutą jest oczywiście trzeźwość. Niekiedy nałóg fizyczny jest na tyle silny, że pozostanie choć jednego dnia wolnym od wypicia alkoholu staje się dla niektórych niemożliwe. Co zrobić w sytuacji, kiedy chory chciałby rozpocząć leczenie, ale zaprzestanie picia wydaje się być dla niego czymś nierealnym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o leku, jakim jest Esperal, zaliczany do terapii awersyjnych, mający zniechęcić uzależnionego do sięgnięcia po alkohol.
Esperal to lek, zawierający substancję czynną Disulfiram, której zadaniem jest zablokowanie enzymu metabolizującego alkohol w wątrobie. Proces ten prowadzi do gromadzenia metabolitów, odpowiedzialnych za odczuwanie tzw. kaca, czyli zatrucia alkoholowego. Po zastosowaniu Esperalu, samopoczucie jest jednak znacznie gorsze, a objawy okazują się być na tyle silne i nieprzyjemne, że chory może odczuwać lęk przed kolejnym wypiciem. Lek dostępny jest na receptę w dwóch postaciach: tabletek oraz jako wszywka alkoholowa, służąca do implantacji chirurgicznej pod skórę pacjenta. Jest to oczywiście działanie pomocnicze w leczeniu uzależnienia, nie zlikwiduje go, ale będzie odgrywać znaczącą rolę uzupełniającą lub pozwalającą rozpocząć psychoterapię. Po rozpoczęcia leczenia Disulfiramem, obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu, ponieważ jego spożycie w dużym stopniu zagraża życiu chorego. Jeżeli jednak do tego dojdzie, pierwsze objawy zatrucia pojawią się po 5-10 minutach i będą utrzymywać się nawet do 10 godzin.
Przed zabiegiem, chory podpisuje zgodę na leczenie wszywką i zostaje uświadomiony, na czym polega ta metoda oraz jakie są ewentualne działania niepożądane. Implantacja wykonywana jest przez chirurga po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Jałowe tabletki wszywa się zwykle w górną część pośladka lub inne miejsce na życzenie pacjenta. Rana po nacięciu jest zszywana, a szwy zdejmuje się po około tygodniu od zabiegu. Wchłanianie się, a tym samym działanie substancji aktywnej, trwa około osiem miesięcy. Czas ten może różnić się oczywiście w zależności od aktywności fizycznej, ukrwienia, czy nadwagi chorego.
Leczenie alkoholizmu tabletkami Esperal okazuje się być najskuteczniejszą metodą w walce o trzeźwość, ale należy pamiętać, że jest to terapia awersyjna. Po implantacji leku, osoba chora powinna podjąć kroki w celu rozpoczęcia terapii, najlepiej w ośrodku zamkniętym, który umożliwi jej skupienie się na dojściu do zdrowia. Osoby chcące dowiedzieć się więcej o leczeniu wszywką alkoholową zapraszamy na stronę ośrodka terapii uzależnień: http://medjol.pl/wszywki.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|