Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Leczenie alkoholizmu Esperalem - co to jest wszywka alkoholowa?

05-11-2019, 08:35

Terapia uzależnień od używek, między innymi alkoholu, może odbywać się tylko i wyłącznie za dobrowolną zgodą chorego. Warunkiem uczestnictwa w spotkaniach grupowych lub indywidualnych z psychoterapeutą jest oczywiście trzeźwość. Niekiedy nałóg fizyczny jest na tyle silny, że pozostanie choć jednego dnia wolnym od wypicia alkoholu staje się dla niektórych niemożliwe. Co zrobić w sytuacji, kiedy chory chciałby rozpocząć leczenie, ale zaprzestanie picia wydaje się być dla niego czymś nierealnym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o leku, jakim jest Esperal, zaliczany do terapii awersyjnych, mający zniechęcić uzależnionego do sięgnięcia po alkohol.

wszywka alkoholowa

Co to jest Esperal?

Esperal to lek, zawierający substancję czynną Disulfiram, której zadaniem jest zablokowanie enzymu metabolizującego alkohol w wątrobie. Proces ten prowadzi do gromadzenia metabolitów, odpowiedzialnych za odczuwanie tzw. kaca, czyli zatrucia alkoholowego. Po zastosowaniu Esperalu, samopoczucie jest jednak znacznie gorsze, a objawy okazują się być na tyle silne i nieprzyjemne, że chory może odczuwać lęk przed kolejnym wypiciem. Lek dostępny jest na receptę w dwóch postaciach: tabletek oraz jako wszywka alkoholowa, służąca do implantacji chirurgicznej pod skórę pacjenta. Jest to oczywiście działanie pomocnicze w leczeniu uzależnienia, nie zlikwiduje go, ale będzie odgrywać znaczącą rolę uzupełniającą lub pozwalającą rozpocząć psychoterapię. Po rozpoczęcia leczenia Disulfiramem, obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu, ponieważ jego spożycie w dużym stopniu zagraża życiu chorego. Jeżeli jednak do tego dojdzie, pierwsze objawy zatrucia pojawią się po 5-10 minutach i będą utrzymywać się nawet do 10 godzin.

Wszywka alkoholowa - jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem, chory podpisuje zgodę na leczenie wszywką i zostaje uświadomiony, na czym polega ta metoda oraz jakie są ewentualne działania niepożądane. Implantacja wykonywana jest przez chirurga po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Jałowe tabletki wszywa się zwykle w górną część pośladka lub inne miejsce na życzenie pacjenta. Rana po nacięciu jest zszywana, a szwy zdejmuje się po około tygodniu od zabiegu. Wchłanianie się, a tym samym działanie substancji aktywnej, trwa około osiem miesięcy. Czas ten może różnić się oczywiście w zależności od aktywności fizycznej, ukrwienia, czy nadwagi chorego.

Leczenie alkoholizmu tabletkami Esperal okazuje się być najskuteczniejszą metodą w walce o trzeźwość, ale należy pamiętać, że jest to terapia awersyjna. Po implantacji leku, osoba chora powinna podjąć kroki w celu rozpoczęcia terapii, najlepiej w ośrodku zamkniętym, który umożliwi jej skupienie się na dojściu do zdrowia. Osoby chcące dowiedzieć się więcej o leczeniu wszywką alkoholową zapraszamy na stronę ośrodka terapii uzależnień: http://medjol.pl/wszywki.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:





fot. Binance







fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag wszywka alkoholowatag komunikat firmytag esperal