Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Leasing niejedno ma imię - możliwości, o których warto wiedzieć

01-10-2021, 09:25

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z różnymi zagadnieniami, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Każda decyzja ma więc, pośredni lub bezpośredni, wymiar finansowy a więc będzie miała wpływ na przyszłość naszej firmy. Im więcej będziemy wiedzieć, im lepszych doradców będziemy mieć, tym korzystniejsze działania podejmiemy w przyszłości. Jednym z takich rozwiązań, któremu warto przyjrzeć się z bliska, są różne formy leasingu, dzięki którym nie musimy np. nabywać samochodów na własność. Możemy więc zdecydować się na leasing operacyjny albo np. leasing finansowy, itp. By to zrobić, musimy wiedzieć z czym się to je.

Co warto wiedzieć o leasingu finansowym czy też o innych leasingach?

Każdy prawie słyszał o takim pojęciu, jak np. leasing auta czy leasing maszyn. W rachubę wchodzi także np. leasing operacyjny, np. leasing ciężarówki w 2021 r. leasing kapitałowy albo leasing zwrotny. Przedmiot leasingu nie należy więc do tego, kto go użytkuje, ale do firmy, która go finansuje. Tym samym możemy np. korzystać z całej floty samochodów osobowych, wnosząc z tytułu ich użytkowania miesięczną opłatę oraz ponosząc koszty eksploatacji aut, w postaci zakupu paliwa, itp. Umowy leasingu operacyjnego są bardzo popularne w Polsce. Dzięki nim można rozliczyć w kosztach przychodu, np. opłatę początkową, manipulacyjną, raty za leasing, polisy ubezpieczeniowe, itp. Po upłynięciu umowy leasingu operacyjnego można leasingowane ciężarówki np. nabyć za część ich wartości. Zaliczanie różnych wydatków z tym związanych do kosztów uzyskania przychodów, poprawi naszą sytuację finansową i może się okazać bardzo korzystnym posunięciem.

Leasing niejedno ma imię - możliwości, o których warto wiedzieć

Różne rodzaje leasingu dopasowane do konkretnych potrzeb - warto znaleźć własną opcję

Inną formą leasingu jest leasing finansowy, który różni się od leasingu operacyjnego tym, że jest swoistą umową kredytu. Przedmiotem pożyczki nie są tu jednak pieniądze ale środek trwały, np. maszyny. W tym przypadku trzeba jednak opłacić podatek VAT w całości. Istnieje tutaj możliwość odpisów amortyzacyjnych. Tutaj także w rachubę wchodzą raty leasingowe, które trzeba regularnie opłacać. Po opłaceniu wszystkich rat leasingowych można wykupić leasingowaną rzecz. Należy pamiętać, że obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych spoczywa na leasingobiorcy. Istnieje także leasing zwrotny, gdzie firma wykupuje od przedsiębiorcy np. samochody, by mu je potem wynająć, czyli nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego. Leasing operacyjny samochodu osobowego może się więc okazać ciekawym pomysłem na przyszłość, z którego warto skorzystać.

Ostatnie artykuły:


Tematy pokrewne:  

tag nolstag nolhtag leasing finansowytag leasing