Leasing dla nowych firm - czy możesz go otrzymać?

27-05-2021, 07:16

Firmy rozpoczynające swoją przygodę w biznesie stają często przed trudnym zadaniem pozyskania odpowiedniego sprzętu. Jeżeli nie posiadają ku temu przeznaczonych środków finansowych, to poszukują innych rozwiązań. Jednym z najpopularniejszych jest leasing maszyn. Czy nowo powstałe przedsiębiorstwo może go otrzymać?

Jakie warunki powinna spełniać nowa firma, aby otrzymać leasing?

W przypadku przedsiębiorstw dopiero zaczynających działalność gospodarczą kwestie leasingu urządzeń są bardziej skomplikowane, a możliwość jego otrzymania w dużej mierze zależy od konkretnej firmy leasingowej. Często zgadzają się one na sfinansowanie danego sprzętu jednak przy znacznej pierwszej wpłacie. W lepszej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa działające już od jakiegoś czasu – 6,12, a czasem nawet dopiero 24 miesiące aktywności gospodarczej stanowią wystarczający atut dla leasingodawców. Wówczas warunki są znacznie korzystniejsze. Jednak również inne czynniki znacząco zwiększają szanse nowo utworzonej firmy. Można do nich zaliczyć:

  • przedmiot leasingu – istotne czy jest typowy dla branży i jak duży jest rynek wtórny. Najłatwiej uzyskać finansowanie na samochód,
  • otrzymanie kontraktu zapewniającego stałe zlecenia i dochód lub listy intencyjne - preferowane są zakupy pod kontrakt oraz listy intencyjne na odbiór swoich towarów czy usług,
  • możliwość udokumentowania pierwszych obrotów,
  • posiadanie majątku prywatnego w postaci ruchomości lub nieruchomości – zdarza się, że warunkiem uzyskania leasingu jest zabezpieczenie w postaci zastawu np. na prywatnym samochodzie. W przypadku spółek z.o.o. poręczenie prywatne obejmuje jej reprezentantów,
  • doświadczenie związane z konkretną branżą, w której zamierzamy prowadzić działalność,
  • biznesplan – warto przedstawić leasingodawcy rozpisaną prognozę działania i szacunkowe wyliczenia na 1-2 lata do przodu z uwzględnieniem kosztów i spodziewanych zysków.

Także posiadanie osoby ze zdolnością leasingową, która może służyć jako poręczyciel, zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku leasingowego.

Zawieszenie działalności, a warunki leasingu

Leasing dla nowych firm – czy możesz go otrzymać?

Kwestią wartą uwagi jest też zawieszenie działalności. Jeżeli firma istnieje przez dłuższy czas, a następnie działalność została zawieszona, to w przypadku jej wznowienia jest ona postrzegana przez firmy leasingowe, jak dopiero co zarejestrowana. Obowiązują wówczas zasady, jak przy leasingowaniu nowych firm. Dlatego w przypadku przedsiębiorstw funkcjonujących okresowo, które planują leasing maszyny (czyli np. firm budowlanych) lepiej nie decydować się na sezonowe zawieszenie działalności.

Leasing dla nowych firm – dobry sposób na rozkręcenie działalności

Jak widać przedsiębiorcy, którzy dopiero co zarejestrowali swoją firmę, nie stoją na straconej pozycji i przy pewnych warunkach mogą liczyć na otrzymanie leasingu na niezbędny im do prowadzenia działalności sprzęt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak zapoznać się ze wszystkimi kwestiami dotyczącymi leasingu maszyny.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag leasingtag firmatag biznes
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: