Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy zakup nowego firmowego auta staje się nieunikniony, wielu przedsiębiorców staje przed wyborem sposobu finansowania, który będzie dla nich jak najbardziej korzystny. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić zakup pojazdu za gotówkę oraz często wybierany w przypadku samochodów leasing. Która z tych form jest jednak bardziej opłacalna?

Leasing czy zakup za gotówkę - co wybrać

Zakup samochodu za gotówkę 

W chwili, gdy zakup pojazdu zostanie pokryty ze środków należących do przedsiębiorstwa, auto zostanie uwzględnione w ewidencji środków trwałych - będzie on wliczony w koszty uzyskania przychodu, jednak rozliczenie zostanie rozłożone w ramach amortyzacji na okres 5 lat. Wyjątek stanowią auta używane, w przypadku których okres ten krótszy jest o połowę, wynosząc 2,5 roku. W koszty przychodu wliczają się również wydatki związane z eksploatacją pojazdu. 

Zalety i wady zakupu auta za gotówkę 

Na kupno pojazdu za gotówkę najczęściej decydują się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Kupując samochód z prywatnych środków i uwzględniając go w majątku firmy, mogą oni uniknąć dodatkowych kosztów związanych z rozliczaniem tego wydatku oraz opłaty prowizji uwzględnianej podczas zaciągania kredytu. Zaletą jest też fakt, że auto od samego początku należy do wyłącznie do przedsiębiorcy. Do wad należy zaliczyć jednak duży, jednorazowy wydatek, na który nie każdy właściciel firmy może sobie pozwolić.  

Auto w leasing na firmę 

W przypadku leasingu przedsiębiorca korzysta z pojazdu i wraz z końcem umowy ma prawo do jego wykupu. W okresie trwania umowy to jednak leasingodawca jest prawnym właścicielem samochodu. Leasing posiada dwie formy: operacyjną i finansową. Leasing operacyjny nie wymaga amortyzacji, zaś w koszty przychodu firmy wlicza się pełna wartość raty leasingowej, w której uwzględniony już został podatek VAT. Leasing finansowy natomiast wymaga opłacenia wartości podatku VAT z góry za cały okres. W zależności od celu, w jakim wykorzystywane będzie auto, VAT można odliczyć w 50 lub 100%.  

Decydując się na leasing, należy wprowadzić wkład własny o wartości minimalnej wynoszącej 1% wartości pojazdu. Podczas trwania umowy, leasingobiorca zobowiązany jest płacić raty o ustalonej wcześniej wartości, w których zawarte są już odsetki oraz prowizja. Po upływie okresu umowy, można zdecydować się na wykupienie leasingowanego auta na własność, za zawartą w umowie kwotę wykupu.  

Plusy i minusy leasingu 

Do zalet leasingu z pewnością należy możliwość wykupu użytkowanego pojazdu, który często można sprzedać na rynku wtórnym z zyskiem, gdyż jego szybka sprzedaż pozwoli na ominięcie konieczności zapłaty podatku VAT oraz podatku od sprzedaży. Minusem jednak mogą być narzucone przez firmę leasingową konkretne rodzaje ubezpieczenia pojazdu oraz brak możliwości samodzielnego wyboru ubezpieczyciela.  

Leasing czy zakup za gotówkę? 

Z biegiem czasu leasing stał się nieco mniej opłacalny, za sprawą zmian, jakie zaszły w ostatnich latach. W ogólnym rozrachunku, mimo wyższych kosztów, jest to wciąż korzystna forma finansowania, która posiada wiele zalet. Z tego też względu, nadal wielu przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, zamiast kupować je za gotówkę i tym samym obciążać budżet swojej firmy. Warto też zaznaczyć, że wybór leasingodawcy również jest w tej kwestii istotny - niektóre firmy, jak vleasing często oferują swoim klientom atrakcyjne warunki umowy, indywidualnie dopasowane do ich możliwości finansowych.  

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *