Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Laurowiśnia - sadzonki w odmianie idealnej na żywopłot

01-10-2021, 07:39

Laurowiśnia wschodnia należy do jednej z najciekawszych odmian – jej sadzonki doskonale nadają się bowiem na liściasty żywopłot o ładnym, orientalnym charakterze. Co ciekawe, sadzonki laurowiśni wschodniej dobrze adaptują się w naszych warunkach klimatycznych i przy odrobinie wiedzy można z powodzeniem uprawiać ją w swoich ogrodach i ogródkach działkowych.

Laurowiśnia – sadzonki: jak je uprawiać?

Oryginalnym miejscem bytowania laurowiśni wschodniej jest daleka Azja. Jednakże roślina ta dobrze czuje się też w naszym klimacie. Wystarczy zadbać o takie warunki w ogrodzie, jakie lubi laurowiśnia. Sadzonki będą wówczas kwitły obficie, co sprawi, że ogród zmieni się w tym okresie w prawdziwie magiczny zakątek. Dlaczego? Otóż sadzonki laurowiśni wypuszczają drobne, delikatne kwiaty o białym kolorze i bardzo przyjemnym zapachu.

Trzeba jednak wiedzieć, że laurowiśnia wschodnia to dość okazały krzew liściasty. Uprawa laurowiśni wymaga odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, sprawdzi się więc w dużych ogrodach. Jak szybko rośnie laurowiśnia? Sadzonki rosną dość szybko w porównaniu do innych krzewów liściastych i osiągają wysokość nawet 4 metrów! Równy i szybki wzrost powoduje, że często rozpatrywana jest laurowiśnia wschodnia na żywopłot. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych kwestii, gdyż laurowiśnia wschodnia ma wymagania typowe dla „ogrodowych ślicznotek”, czyli… czasami trochę kapryśne.

Laurowiśnia – sadzonki w odmianie idealnej na żywopłot

Laurowiśnia – sadzonki: jak zaplanować sadzenie?

Uprawa laurowiśni nie jest przesadnie problematyczna, ale też trudno polecić te sadzonki na żywopłot dla ludzi, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie. Laurowiśnie (sadzonki) lubią miejsca o lekkim zacienieniu, które są ciepłe i nieprzesadnie wietrzne. Laurowiśnia wschodnia ma wysokie wymagania co do wody, lubi gdy ziemia stale jest lekko wilgotna, powinniśmy uważać więc na przeciągające się okresy suszy, zwłaszcza latem. Jak sugeruje serwis OgrodowyMlyn.pl: podlewanie laurowiśni wschodniej powinno odbywać się dokorzeniowo, a nie po liściach, bo te są wówczas bardziej podatne na choroby oraz na poparzenia słoneczne.

Laurowiśnia – sadzonki: jaka ziemia pod uprawę?

Poleca się wkopywać laurowiśnie sadzonki odmiany wschodniej w okresie wiosennym. Roślina zdąży się prawidłowo ukorzenić, ale warto w tym czasie regularnie i obficie ją podlewać. Gdy sadzonki laurowiśni wschodniej są już dłuższy czas w ziemi, warto ponownie ją ubić, względnie dosypać i wyrównać ziemię. Jeśli chodzi o parametry gleby, to warto by jej odczyn był lekko zasadowy lub obojętny. Ziemia do laurowiśni wschodniej powinna być żyzna, próchniczna oraz dobrze przepuszczalna, więc warto pomieszać ziemię ogrodową z piaskiem oraz dbać o jej odpowiednią wilgotność.

Laurowiśnia – sadzonki: ile kosztują, gdzie kupić?

Ładne i świeże sadzonki laurowiśni wschodniej kupimy w serwisie OgrodowyMlyn.pl. Można tam trafić na okazy w pojemnikach C2 (17 cm), których cena wynosi około 20 zł za sztukę.

Ostatnie artykuły:

fot. HoppyGoTematy pokrewne:  

tag ntebimtag nolstag laurowiśniatag żywopłot