Łatwiej sprzedać oddziedziczone nieruchomości

08-04-2019, 09:51

Z początkiem 2019 r. ustawodawca wykonał ukłon w stronę podatników, którzy pragnęli zbyć nieruchomości otrzymane w spadku. Niejeden doradca podatkowy już pod koniec ubiegłego roku wstrzymywał transakcje, by jego klienci mogli skorzystać z nowego sposobu rozliczania sprzedaży oddziedziczonych nieruchomości.

Dotychczasowe regulacje nie różnicowały sposobu nabycia nieruchomości traktując w taki sam sposób inwestorów jak i osoby, które stały się właścicielami w drodze spadkobrania. Często taka scheda oznaczała dla nich większy problem niż korzyść. Oddziedziczony lokal cząsto był zadłużony, z uwagi na brak osób mogących opłacać czynsz po zmarłym oraz wymagał poniesienia wydatków na remont. W takim przypadku korzystniejszym rozwiązaniem było taki lokal sprzedać niż ponosić koszty jego utrzymania, połączone nierzadko z obowiązkiem spłaty ciążącej na nim hipoteki. Niestety przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie miały dla spadkobierców korzystnych rozwiązań. Przede wszystkim sprzedaż przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie obligowała spadkobierców do zapłaty podatku dochodowego. Nie to jednak było najgorsze. Spadkobierca w kosztach uzyskania przychodu mógł uwzględnić jedynie wydatki związane ze spadkobraniem. Niejednokrotnie kwota, od której należało uiścić podatek była niemal równa sumie otrzymanej od przyszłego nabywcy. Dodatkowo stawka podatku ( 19 %) sprawiała, że po uiszczeniu należności na rzecz fiskusa oraz spłacie zobowiązań związanych z lokalem spadkobiercy, pozostawała symboliczna wręcz suma. Doradca podatkowy mógł takim osobom zasugerować jedynie skorzystanie z ulgi na wydatki przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, co mogło być zasadne jedynie w przypadku osób nie posiadających już własnego lokum.

Od 1 stycznia 2019 r. ustawodawca zmienił zasady obliczania 5-letniego terminu, który powoduje obowiązek zapłaty podatku. Ku uciesze każdego doradcy podatkowego i jego klientów, obecnie oblicza się ten okres od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Zatem dla spadkobiercy nie jest ważna chwila otrzymania spadku lub jego działu, lecz data nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Od tego roku należy bowiem, według nowego prawa, obliczać czas, w którym sprzedaż powoduje konieczność zapłaty podatku.

Skorzystanie z nowych rozwiązań nie wymaga od spadkobierców składania żadnych dodatkowych oświadczeń, a do tego nie muszą oni otrzymanej kwoty wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym.

 

Autor:

Sławomir Śliwowski, adwokat, Śliwowski Nowak Adwokaci spółka partnerska

http://snkancelaria.pl/
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: