Laktacja: wszystko, co warto wiedzieć

31-08-2018, 06:14

Karmienie piersią to naturalna metoda dostarczania niemowlęciu niezbędnych składników odżywczych. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe (czasem maluchy nie tolerują mleka matki), jednak bez względu na to laktacja jest procesem, który umożliwia matce nakarmienie swojego dziecka. Co warto o niej wiedzieć?

Karmienie piersią: dlaczego jest takie ważne?

Biologia wyposażyła kobiety w domyślną zdolność do wyżywienia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Chodzi oczywiście o kobiece mleko, które jest bogate nie tylko w składniki odżywcze, ale także w przeciwciała i inne substancje, które mają pozytywny wpływ na odporność malucha. Dzięki temu dzieci karmione piersią są nieco odporniejsze niż ich rówieśnicy żywieni mlekiem z butelki. Rzadziej się przeziębiają i mają mniej kolek, co powinno być niezwykle ważną informacją dla każdego rodzica. Dodatkowo warto podkreślić, że dzieci karmione mlekiem matki rzadziej umierają na skutek tzw. śmierci łóżeczkowej. Co ciekawe, według badań dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby układu moczowego, pokarmowego czy oddechowego – i nie chodzi wcale jedynie o okres niemowlęcy. Spożywanie mleka matki ma nawet wpływać na obniżenie ryzyka cukrzycy i otyłości w momencie, gdy dziecko będzie już starsze. Okazuje się zatem, że laktacja u kobiet jest ważna nie tylko ze względu na możliwość wykarmienia dziecka, ale także wzmocnienia jego organizmu i pozytywnych skutków w przyszłości.

Laktacja: co warto wiedzieć?

Aby laktacja przebiegała w prawidłowy sposób, świeżo upieczone matki powinny regularnie przystawiać dziecko do piersi – i nie chodzi wcale o to, by maluch za każdym razem jadł. Kiedy niemowlę zaczyna ssać pierś, to dla mózgu jest to jasny komunikat – należy wytworzyć prolaktynę, czyli hormon, który pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Systematyczne przystawianie dziecka do piersi spowoduje, że mleko będzie wytwarzane regularnie, a matka będzie mieć pewność, że go nie zabraknie. Mleko można odciągać za pomocą laktatora i przechowywać w lodówce (choć niezbyt długo).
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: