Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Karmienie piersią to naturalna metoda dostarczania niemowlęciu niezbędnych składników odżywczych. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe (czasem maluchy nie tolerują mleka matki), jednak bez względu na to laktacja jest procesem, który umożliwia matce nakarmienie swojego dziecka. Co warto o niej wiedzieć?

Karmienie piersią: dlaczego jest takie ważne?

Biologia wyposażyła kobiety w domyślną zdolność do wyżywienia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Chodzi oczywiście o kobiece mleko, które jest bogate nie tylko w składniki odżywcze, ale także w przeciwciała i inne substancje, które mają pozytywny wpływ na odporność malucha. Dzięki temu dzieci karmione piersią są nieco odporniejsze niż ich rówieśnicy żywieni mlekiem z butelki. Rzadziej się przeziębiają i mają mniej kolek, co powinno być niezwykle ważną informacją dla każdego rodzica. Dodatkowo warto podkreślić, że dzieci karmione mlekiem matki rzadziej umierają na skutek tzw. śmierci łóżeczkowej. Co ciekawe, według badań dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby układu moczowego, pokarmowego czy oddechowego – i nie chodzi wcale jedynie o okres niemowlęcy. Spożywanie mleka matki ma nawet wpływać na obniżenie ryzyka cukrzycy i otyłości w momencie, gdy dziecko będzie już starsze. Okazuje się zatem, że laktacja u kobiet jest ważna nie tylko ze względu na możliwość wykarmienia dziecka, ale także wzmocnienia jego organizmu i pozytywnych skutków w przyszłości.

Laktacja: co warto wiedzieć?

Aby laktacja przebiegała w prawidłowy sposób, świeżo upieczone matki powinny regularnie przystawiać dziecko do piersi – i nie chodzi wcale o to, by maluch za każdym razem jadł. Kiedy niemowlę zaczyna ssać pierś, to dla mózgu jest to jasny komunikat – należy wytworzyć prolaktynę, czyli hormon, który pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Systematyczne przystawianie dziecka do piersi spowoduje, że mleko będzie wytwarzane regularnie, a matka będzie mieć pewność, że go nie zabraknie. Mleko można odciągać za pomocą laktatora i przechowywać w lodówce (choć niezbyt długo).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik









Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy